دوران ما...از همه چیز... از همه جا

لاتک يا ورد

 

Latex or Word


    

حتما تا به حال درگیر تایپ پایان‌نامه و گزارش‌کار شده‌اید و می‌دانید که چه تفاوتی با تایپ یک متن معمولی دارد. نرم‌افزار ورد (word) از مجموعه‌ی آفیس (office) پرکاربردترین و راحت‌ترین و البته دردسترس‌ترین گزینه برای این کار است. اما ظاهرا خیلی از کسانی که با تهیه متون تخصصی سر و کار دارند با این نرم‌افزار کار نمی‌کنند. نرم‌افزار حروف‌چین لاتک latex که ماژول فارسی‌نویس اون با نام xepersian عرضه شده امروزه از طرف بسیاری از افراد برای تنظیم متون رسمی مورد استفاده قرار می‌گیره. شروع کار با این نرم‌افزار بسیار مشکل‌تر از ورد بوده و به همین علت برای کارهای عمومی (که نیازی به تنظیم یک قالب یا فرمت استاندارد ندارند) استفاده از آن دردسر ساز است (البته از نظر بنده) هر چند که طرفداران این نرم‌افزار می‌گویند که اگر کسی کار با این نرم‌افزار را خوب یاد بگیرد دیگر دست به ورد نمی‌زند! در این یادداشت در مورد این دو نرم‌افزار و تفاوت‌هاشون و نیز در حد امکان در مورد شیوه‌ی ویرایش یک متن رسمی صحبت می‌کنیم.

نرم‌افزار لاتک پیشرفت‌یافته‌ی نرم‌افزار tex است که توسط آقای دونالد نوث donald knuth ارايه شد. ماژول فارسی نویس لاتک اولین بار با نام پارسی‌لاتک و نسخه‌ی پیشرفته‌تر و کم‌نقص آن با نام xepersian توسط آقای وفا خلیقی چند سالی است که تهیه شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر و یادگیری این نرم‌افزار می‌تونید به سایت parsilatex.com مراجعه کنید البته سایت اصلی این پروژه xepersian.berlios.de  . لوگوی این نرم‌افزار به شکل یک سیمرغ مانند تصویر زیر است.

همچنین سایت tex.stackexchange.com  می‌تونه مرجع خوبی برای سوالاتون باشه.

اما حتی با نرم‌افزار ورد نیز باید به خوبی آشنا بود تا بتوان گزارش یا متن تخصصی خود را به فرمت استاندارد نوشت. اما خیلی از دوستان از جمله خود بنده در اوایل شروع تایپ فقط متن و عکس و جدول را پشت سر هم می‌آورند  بدون اینکه از قابلیت‌های نرم‌افزار آگاهی داشته باشند. اما اگر بخواهید یک متن تخصصی را برای دفاع و یا تحویل به یک مرجع رسمی ارائه دهید دیگر این شیوه قابل قبول نیست و یک نوع بی‌سوادی به حساب می‌آید. اگر به جلسات دفاع دانشجویان (حتی دکتری) مراجعه کنید، خواهید دید که در خیلی از موارد تعداد ایرادات نگارشی، لغوی و به خصوص ویرایشی بیشتر از ایرادات وارد بر موضوع علمی است. این نشانه‌ای از عدم آموزش به موقع و درست شیوه‌ی استاندارد ویرایش یک متن است. باید همان‌طور که در دوران مدرسه به دانش‌آموزان درست نوشتن با مداد را آموزش می‌دهند (حالا بگذریم که هیچ کس از جمله خود من درست نوشتن رو بلد نیستیم!!!) درست تایپ کردن و ویراستن متن رو آموزش بدهند. البته درس‌هایی مثل چگونه یک نامه بنویسیم و از این چیزها بود ولی خیلی ناقص. یک متن چه یک کتاب باشد، چه یک مقاله‌ی علمی باشد، چه یک گزارش‌کار باشد و چه هر مطلب دیگر باید طبق فرمت‌های قابل قبول ارائه گردد. بسیاری از مراجع رسمی مانند ژورنال‌ها و یا دانشگاه‌ها برای راحتی کار یک فرمت استاندارد آماده را به مخاطبین ارائه می‌کنند که در این‌صورت لازم است فقط متن خود را در آن قالب بگنجانیم. این فرمت استاندارد و یا به اصطلاح تمپلیت template اکثرا در نرم‌افزار ورد تهیه شده است. به عنوان مثال می‌توانید فرمت تهیه پایان‌نامه‌ي دانشگاه امیرکبیر را در قابل ورد 2003 (doc) از لینک زیر دانلود کنید.

دانلود فرمت استاندارد و آماده برای ویرایش پایان نامه -دانشگاه امیرکبیر

هر چند این فرمت هم خود دارای اشکالاتی است ولی از هیچی خیلی خیلی بهتره!!!

به عنوان نمونه شماره‌ی مراجع تماما به فارسی است. اما عرف این است که شماره‌ی مراجع فارسی، به فارسی و شماره‌ی مراجع انگلیسی به انگلیسی تایپ شود. ایراد دیگر این فرمت این است که شماره‌ی زیرفصل‌ها با نقطه از هم جدا شده است؛ به صورت روبرو ۱.۱ و یا ۱.۲.۳ در صورتی که این فرمت برای متون انگلیسی است و برای متون فارسی معمولا از فاصله یا دش dash  استفاده می‌شود؛ مانند روبرو 1-2 و یا 1-2-3 . البته خودتون می‌تونید این فرمت رو از قسمت استایل style اصلاح کنید. در هر صورت بدون تغییر هم این فایل قالب خوب و به درد بخوری هستش و شما می‌تونید با گذاشتن متن خود در این قالب به راحتی یک گزارش خوب داشته باشید. ضمنا اگر از این فایل save as به فرمت 2007 و یا 2013 بگیرید، به احتمال زیاد به هم خواهد ریخت و دچار مشکل می‌شوید.

 فرمت استاندارد دانشگاه‌های دیگه رو می‌تونید از سایتشون دانلود کنید. البته اگر داشته باشند چون خود دانشگاه امیرکبیر هم به تازگی این template رو آماده کرده.

به عنوان مثال فرمت یا تمپلیت آماده انگلیسی و فارسی برای یک کنفرانس داخلی رو می تونید از آدرس های زیر که مربوط به کنفرانس دانشجویی مهندسی برق ایران هستش دانلود کنید. سایت خود کنفرانس iscee-2013 هستش.

۱. دانلود template آماده انگلیسی یک کنفرانس

۲. دانلود template آماده فارسی یک کنفرانس

لینک های زیر هم مربوط به فرمت آماده ورد و لاتک مربوط به یک سایت خارجی هستش که از تعداد زیادی کنفرانس پشتیبانی می کنه.آدرس سایت: waset.org 

۱. دانلود Template آماده word کنفرانس انگلیسی

 ۲. دانلود Template آماده latex یک کنفرانس انلگیسی

اگر می‌خواهید با نحوه‌ی ویرایش یک قالب استاندارد برای یک متن رسمی مانند پایان‌نامه در نرم‌افزارهای ورد و یا لاتک آشنا بشید این متن رو بخونید. اگر هم با این مساله آشنا هستید و ایرادی در این یادداشت می‌بینید، حتما به ما اطلاع بدید. البته مطالب تدریجا روی وبلاگ قرار میگیرند و اگر فعلا حجم و عمق مطالب پایین هست، شرمنده.

قبل از شروع کار لازمه به برخی ویژگی‌های تایپ فارسی اشاره کنیم. مثلا در اکثر موارد گفته میشه که برای تایپ متن فارسی، اولا تمام اعداد حتی در فرمول‌ها باید فارسی باشد و ثانیا اعداد اعشار فارسی با انگلیسی متفاوت است. در انگلیسی قسمت صحیح و اعشاری با یک نقطه از هم جدا می‌شوند، ولی در فارسی با ممیز. در اکثر متون مانند پایان‌نامه‌ها و یا حتی کتاب‌های درسی می‌بینیم که این نکته رعایت نمی‌شود. یا تماما اعداد به انگلیسی تایپ می‌شوند و یا اگر فارسی نوشته شوند، به جای ممیز از نقطه ،اسلش ( / slash) و یا حتی ویرگول انگلیسی استفاده می‌شود. مسلما این کار اشتباه است هرچند که اکثر افراد (از جمله خود من) در بسیاری از جاها همین کار را می‌کنند. استفاده از اسلش به معنی تقسیم دو عدد است و نه به معنای ممیز! ضمنا حتما وقتی از اسلش استفاده می‌کنید، متوجه شده‌اید که جای قسمت اعشاری و صحیح جابجا می‌شود و شما باید اول اعشاری را تایپ کنید و بعد قسمت صحیح را (یعنی درست برعکس). این مشکل با استفاده از ورژن ۲ کیبورد استاندارد فارسی Iranian Standard Keyboard v2 و فونت‌ها جدید سری xb برطرف می‌شود. فونت‌های جدید که افراد خیر اون‌ها رو تهیه کردند با نام‌هایی مانند xb niloofar, xb zar, xb yas و غیره منتشر شده به روز شده‌ی همان فونت‌های قدیمی هستند که مشکلاتی مانند ممیز رو ندارند. البته با دانلود و نصب کیبورد استاندارد جدید تغییرات اندکی در محل حروف و علائم در کیبورد ایجاد می‌شود که این تغییرات رو می‌تونید از اینترنت پیدا کنید. مثلا جای حرف "پ" روی حرف m انگلیسی می‌افتد و برای تایپ همزه در واژه‌هایی مثل ارائه از کلید ترکیبی shift+s استفاده می‌شود. ممیز نیز با کلید ترکیبی shift+3 (سه بالای صفحه کلید و روی حروف). البته برای این‌که این خصوصیت یعنی تایپ ممیز اجرا شود باید از فونت‌های جدید استفاده کنید.

ضمنا در مورد "نیم فاصله" که در کیبورد قدیمی با کلید ترکیبی "ctrl" + "-" ایجاد می‌شد باید گفت که اکنون با گرفتن شیفت و اسپیس shift+space ایجاد می‌شود.

همچنین اگر در هنگام کار با اینترنت مثلا جستجو در گوگل و یا نوشتن متن در یاهومیل، دقت کرده باشید، برای تایپ یک جمله فارسی که در آن کلمات انگلیسی هم به کار رفته، دچار مشکل می‌شویم و کلمات جابجا نوشته می‌شوند. اگر در هنگام تایپ کلید ترکیبی ctrl + shift سمت راست را بگیرید می‌بینید که مشکل حل می‌شود. 

----------------------------------------------

برای شروع کار تایپ یک فرمول رو با لاتک، ورد و نرم‌افزار math-type ببینید و مقایسه کنید.

 لاتک

اگر می خواهید در Math Type اعداد به فارسی نمایش داده شوند، از قسمت style فونت فرمول را به یک فونت فارسی تغییر دهید.  

----------------------------------------------برچسب‌ها: لاتک, ورد, متون تخصصصی, تایپ, فرمول نویسی
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۳۰ اسفند۱۳۹۱ساعت 22:21  توسط حسین کرمی  | 

مقاله

Article

از مدتی پیش از دوستانم در دانشگاههای مختلف می‌شنیدم که نمی‌تونن از طریق دانشگاهشون از پایگاههای علمی مثل الزویر (ساینس دایرکت sciencedirectموسسه مهندسین برق و الکترونیک IEEE و ... نمی تونن مقاله دانلود کنن. ا اینکه دیدیم ای دل غافل یه دفعه دانشگاه خودمون هم همینطوری شد! یعنی از هر 100 تا مقاله ای که برای یک جستجوی خاص نمایش داده میشه 99 تاش پیغام purchase  رو نشون میده!

پولی

پولی

 حالا اینکه دانشگاه پولش رو نداده یا هر چی نمی دونم. گذشت تا اینکه از دوستان شنیدم یه سایت ایرانی هستش که می تونی از طریقش مقالات سه پایگاه علمی Elsevier ، IEEE و اشپرینگر Springer  رو دانلود کنی. گفتم بهتره آدرس سایت رو بزارم تا اگه شما هم هنوز اسم سایت رو نشنیدین باهاش آشنا بشین.

Paperdl.com

شما می تونید بعد از ثبت نام در این سایت لینک دانلود مقاله رو که از گوگل یا خود این سه پایگاها پیدا کردین، به این سایت بدین و چند ثانیه بعد فایل پی دی اف رو دریافت کنین.البته این رو بگم که تعداد مقالاتی که در یک روز می تونید دانلود کنید محدود هستش(الان تعدادش یادم نیست).


(17 اردیبهشت1392) چون صحبت از مقاله شد گفتم دو تا سایت معرفی کنم که اگر دنبال ارسال مقاله به یک کنفرانس داخلی یا خارجی هستید بتونید از طریق اون ها با تعداد زیادی از کنفرانس های مختلف در سراسر جهان در موضوع مرتبط با گرایش خودتون  آشنا بشید. سایت اول رو احتمالا می شناسید:

www.civilica.com

سایت سیویلیکا ایرانی هستش و می تونید از طریق اون با تعداد زیادی کنفرانس آشنا بشید.

www.waset.org

این سایت که اسمش مخفف عبارت World academy of Science, Engineering and Technology هستش از تعداد زیادی کنفرانس در سراسر جهان پشتیبانی می کنه و مزیت اصلی اون اینه که فرمت یا تمپلیت template  همه ی این کنفرانس ها یکی هستش و کار ارسال و مقاله و ثبت نام در کنفرانس هم از طریق همین سایت انجام میشه. بدین ترتیب شما می تونید با پیدا کردن چندین کنفرانس مرتبط با موضوع خودتون یک فایل آماده کرده و اگر  در یکی ار کنفرانس ها رد شد به دومی بفرستید!!! البته پول این کنفرانس ها بین 350 تا 450 یورو هستش که حدودا 2 میلیون در میاد!!! اما می دونید که ارسال مقاله به کنفرانس برای محک خوردن و داوری شدن خوبه که البته این داوری برای کنفراس های این سایت مجانی هستش و شما بعد ا پذیرش مقاله در داوری برای شرکت در کنفرانس باید پول واریز کنید که می تونید این کار را انجام ندهید. حالا فایده ی این کار چیه همون محک خوردن مقاله از نظر کیفیت نگارش (چون انگلیسی شما خیلی خوب نیست!!!) و البته از نظر علمی هستش که برای ارسال مقاله به ژورنال های معتبر کمتر با مشکل مواجه شوید.


- دانلود لیست کامل مجلات (ژورنال های) بین المللی دارای ایمپکت فکتور سال ۲۰۱۰: از لینک زیر می‌تونید فایل اکسل  Excell ایمپکت فکتور (ایمپکت فاکتور) Impact Factor ژورنال‌های بین‌المللی رو که بیش از ۸۰۰۰ عدد هستند دانلود کنید. این فایل مربوط به سال ۲۰۱۰ هستش و تا یک سال اعتبار داره.

Impact Factor 2010

- دانلود لیست کامل مجلات (ژورنال‌های) بین‌المللی دارای IMPACT FACTOR2012: از لینک زیر می‌تونید فایل اکسل  Excell ایمپکت فکتور (ایمپکت فاکتور) Impact Factor ژورنال‌های بین‌المللی رو که 8281 عدد هستند دانلود کنید. این فایل مربوط به سال 2012 هستش و تا یک سال اعتبار داره.

Impact Factor 2012

- دانلود لیست کامل مجلات (ژورنال‌های) بین‌المللی ISI سال ۲۰۱۲: همچنین از لینک زیر می‌تونید فایل پی‌دی‌اف pdf لیست کامل ژورنال‌های ISI سال 2012 رو که توسط موسسه  ThomsonRuiters منتشر شده، دانلود کنید. 

ISI Full List (2012) - Download

- دانلود لیست کامل مجلات (ژورنال‌های) بین‌المللی ISI سال ۲۰۱۳: همچنین از لینک زیر می‌تونید فایل پی‌دی‌اف pdf لیست کامل ژورنال‌های ISI سال 2012 رو که توسط موسسه  ThomsonRuiters منتشر شده، دانلود کنید.

ISI Full List 2013 - Download pdf


Cover Letter

یکی از مواردی که برای ارسال یک مقاله‌ به یکی از مجلات (ژورنال‌های) معتبر یا ISI از شما خواسته می‌شود، کاور لتر Cover Letter و یا نامه‌ی پوشش است. معمولا اولین چیزی که ویراستار Editor ژورنال مورد توجه قرار می‌دهد همین نامه است. اگر بتوانید در این نامه او را تحت تاثیر قرار دهید گام اول در پذیرش مقاله‌ی خود را محکم برداشته‌اید. از لینک زیر می‌توانید فایل پی‌دی‌اف مفیدی را دانلود کنید که شامل 10 نکته‌ی اساسی در مورد نگارش این نامه به علاوه‌ی یک فرمت آماده برای شروع نگارش Cover Letter است.

Cover Letter template-download


برچسب‌ها: مقاله, دانلود, ISI, الزویرر, ایمپکت فکتور
+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳ اسفند۱۳۹۱ساعت 1:3  توسط حسین کرمی  | 

تشعشع

Radiation Heat Transfer


در این یادداشت کمی در مورد انتقال حرارت به شیوه تشعشع صحبت می‌کنیم. تا اونجا که بتونیم سعی می‌کنیم عمق مطالب رو زیاد کنیم البته اگه وقت بشه. اول چند  کتاب در مورد  انتقال حرارت تشعشعی معرفی می‌کنیم و بعد وارد بحث می‌شیم. این درس در دانشگاه امیر کبیر توسط دکتر حسینی ارائه می‌شود.

1- انتقال حرارت -  نویسنده : جک هولمن - انتشارات مک گروهیل

Heat transfre - j.p Holman - Mcgraw-Hill

این کتاب یکی از مراجع دوره کارشناسی در بحث انتقال گرما است و یک فصل آن در مورد تشعشع که در سطح مقدماتی آن را توضیح می‌دهد. ترجمه‌های فارسی آن در بازار موجود است.

2- مقدمه‌ای بر انتقال حرارت - نویسنده : فرانک اینکروپرا - انتشارات وایلی

introduction of heat transfer - frank.p incropera - wiley

این کتاب هم به عنوان مرجع درس انتقال حرارت در دوره کارشناسی معرفی می‌شود و ترجمه‌های مختلف فارسی آن در بازار موجود است. 

3- انتقال حرارت تشعشع گرمایی - نویسنده : روبرت سیگل - انتشارات تیلور و فرانسیس

Thermal Radiation Heat transfer - Rober Siegel - Taylor & Francis

این کتاب به عنوان یکی از مراجع درسی انتقال حرارت تشعشعی پیشرفته در کارشناسی ارشد معرفی می‌شود. ظاهرا ویرایش 4 این کتاب جدیدترین چاپ آن است و سال 2002 منتشر شده است .

4- انتقال حرارت تشعشعی - نویسنده : میکاییل (میشاییل) مادست - انتشارات الزویر

Radiative Heat Transfer - Michael Modest - Elsevier Science

این کتاب به عنوان یکی از مراجع درسی انتقال حرارت تشعشعی پیشرفته در کارشناسی ارشد معرفی می‌شود. ویرایش دوم این کتاب سال 2003 منتشر شده است.

اگر وقت شد در آینده مراجع بیشتری معرفی می‌کنیم

ادامه دارد . . .


برچسب‌ها: تشعشع, تابش, Rdiation, سیگل, هولمن
+ نوشته شده در  شنبه ۲۹ مهر۱۳۹۱ساعت 18:46  توسط حسین کرمی  | 

تئوری و تکنولوژی ادوات نیمه رسانا

Theory&Technology of Semiconductor Devices

 در این  پست قصد داریم تا در مورد ساخت ادوات نیمه رسانا مطالبی بنویسیم . مبنای این مطالب کتاب تئوری و تکنولوژی ساخت ادوات نیمه هادی نوشته ی دکتر کاتوزیان است و دو درس (۱و۲) با همین نام توسط ایشون در گروه الکترونیک دانشکده برق دانشگاه امیرکبیر ارائه می شود.

ادوات نیمه هادینیمه هادی

نکته: ظاهرا مبحث تئوری و تکنولوژی ساخت ادوات نیمه هادی یکی از مفاد کنکور دکتری رشته الکترونیک است و به همین علت دوستان در مورد این کتاب تماس گرفته اند و تعداد زیادی از دانشجویان ای‌میل داده‌اند که چطور می‌توانند این کتاب را تهیه کنند، باید به عرض برسانم که این کتاب در هر ترم به تعداد معدود چاپ شده و عمدتا در اختیار دانشجویان خود دانشگاه صنعتی امیرکبیر قرار می‌گیرد. برای اطلاع بیشتر به انتشارات امیرکبیر و یا دفتر نشر دانشکده‌ی برق آن مراجعه کنید. فایل ویرایش دوم این کتاب (1392)  روی سیستم سپهر دانشگاه امیرکبیر برای مقاصد دانشجویی موجود است. حق تکثیر کتاب همچنان محفوظ است.

فصول تدریس شده در این درس به طور خلاصه به صورت زیر است :

۱- ساختار کریستالی (عموما سیلیکان و کمی هم نیمه هادی های ترکیبی)

۲- فرآیندهای اکسیداسیون (حرارتی , معمولی , فشاربالا و...)

3- فرآیند نفود آلاینده ها ( نفوذ مرتبه اول , نفوذ عرضی , نفوذ خارجی و ... )

4- روش کاشت یونی آلاینده ها (فن آوری کاشت یونی,عمق اتصال,مقاومت سطحی , نقاط ضعف و...)

5- روش های لیتوگرافی (لیتوگرافی نوری,ماسک نوری,فتورزیست ها , اشعه ایکس ,اشعه یونی و...)

6- لایه نشانی و شستشوی شیمیایی (روش تبخیر , لایه نشانی پاشیدنی Sputtering و ...)

7- اثرات پاریزیتی و ناخواسته در ادوات مجتمع غیرفعال (خازن های MOS , ساخت سلف درون یک I.C  , مقاومت فیلم نازک Thin Film  و...)

8- اثرات پارازیتی در ادوات مجتمع فعال (ترانزیستورهای دو قطبی , ترانزیستورهای BJT , و ... ) 

در ادامه سعی می کنیم در مورد هر کدوم از این بخش ها تا اونجا که وقت باشه (و سواد) صحبت کنیم .

قبل از هر چیز نمونه سوالات میان ترم رو می نویسیم و  اگر وقت شد جوابشون رو همینجا میزاریم :

الف - سوالات تشریحی

۱- شیوه های ساخت کریستال نیمه هادی گالیم - آرسناید را توضیح دهید

۲- اجزای یک سیستم کاشت یونی  ion implantation را توضیح دهید (با رسم شکل)

3- لزوم استفاده از مرحله "رانش به جلو" Drive - in را در شیوه نفوذ حرارتی نیمه هادی ها توضیح دهید .

4- شیوه های اکسید سازی حرارتی را بر روی نیمه هادی ها توضیح دهید .

5- تعداد و نوع ماسک های mask مورد استفاده در ساخت یک خازن mos را بیان کنید.

ب - مسایل

1- در یک فرآیند اکسیدسازی حرارتی ویفر مورد نظر را در مرحله اول به مدت 25 دقیقه و در دمای 1100 درجه سانتیگراد و در اتمسفر خشک اکسیژن و در مرحله دوم در همان دما, به مدت 30 دقیقه و در اتمسفر مرطوب قرار می دهیم . ضخامت اکیر و ضخامت خورده شده از ویفر را محاسبه کنید .

2- زمان و درجه حرارت لازم برای تشکیل ناحیه بیس یک ترانزیستور دوقطبی npn را با شرایط زیر بدست آورید :

 عمق اتصال امیتر : نیم میکرون  ... عمق اتصال کلکتور -بیس : یک و نیم میکرون ... تمرکز ناخالصی در کلکتور : 10 به توان 15 اتم بر سانتیکتر مکعب


از لینک زیر می‌تونید فایل پی‌دی‌اف سمینار این درس رو دانلود کنید. موضوع سمینار ساخت ادوات RF-MEMS آراف‌ممز یا ادوات میکروالکترومکانیکی فرکانس رادیویی هستش.

دانلود سمینار مربوط به ادوات RE-MEMS

ادامه دارد ...


برچسب‌ها: نیمه رسانا, ساخت, IC, ادوات مجتمع
+ نوشته شده در  شنبه ۲۵ شهریور۱۳۹۱ساعت 17:25  توسط حسین کرمی  | 

تبدیل مستقیم انرژی

Direct Energy Conversion

دراین یادداشت  در مورد شیوه های مختلف تبدیل مستقیم انرژی صحبت خواهیم کرد. 5 شیوه فتوالکتریک (photoelectric) - ترموالکتریک (Thermoelectric) - ترمیونیک (Thermionic) - مگنتوهایدروداینامیک (MHD) و پیل سوختی (Fuel cell) مباحث اصلی درس هستند اگر شما هم مطلب جالبی به نظرتون اومد بفرستین تا همه بتونن ازش استفاده کنن. این شیوه ها هر کدام زمینه های تحقیقاتی و صنعتی بسیار جالب و پرکاربردی هستند که می توانند به عنوان موضوع پایان نامه لیسانس , ارشد و یا حتی تز دکتری باشند . نکته ی مهم اینجاست که از دیدگاههای مختلف می شود این موضوعات را مورد بررسی قرار داد از جمله تکنولوژی ساخت و تولید ادوات مورد نیاز ,  طراحی و مقاومت مکانیکی , از دیدگاه فیزیکی , الکترونیکی , برق قدرت , انتقال حرارت و بسیاری دیگر.

 

 


 

فتوالکتریک - ترموالکتریک

تو قسمت اول کمی در مورد پدیده های ترموالکتریک و فتوالکتریک صحبت می کنیم. منظور از تبدیل مستقیم انرژی , تبدیل یک نوع انرژی (مثلا گرمایی) به  نوعی دیگر از انرژی (مثلا الکتریکی) بدون شفت و زنجیر و  تسمه و از این مصنوعات ساخته ی دست بچه های جامدات!!! هستش. نیمه رساناهای الکترکی ابزاری هستند که می توان از آن ها برای این منظور استفاده کرد . البته مقدار انرژی قابل تبدیل با این روش به اندازه روش های مکانیکی نیست و در مصارف کم حجم استفاده می شوند . از انواع ابزارهای ساخته شده با نیمه رساناها که در تبدیل مستقیم انرژی کاربرد دارند می توان به سلول خورشیدی (soler cell) و ترموالکتریک (thermoelectric) اشاره کرد. در این زمینه دو تا درس به درد بخور در چارت درسی مکاترونیک امیرکبیر وجود داره . تبدیل مستقیم انرژی به صورت درس تخصصی انتخابی که در گروه مکانیک با دکتر حسینی ارائه می شود و درس دوم تئوری و تکنولوژی ساخت ادوات نیمه هادی که در گروه الکترونیک توسط دکتر کاتوزیان ارائه می شود . در این یادداشت در مورد درس اول صحبت می کنیم  و در آینده یک یادداشت هم در مورد درس دوم خواهیم داشت .

ترموالکتریک

اما به بحث بر می گردیم . بر اساس ژدیده های فتوالکتریک یا فتوولتاییک و نیز ترموالکتریک دو ابزار مفید به نام فتوسل یا سلول خورشیدی و نیز ماژول ترموالکتریک که در بازار ایران با نام المان خنک کننده شناخته می شود ساخته شده است . این دو ابزار هر دو از نیمه رسانا ها ساخته شده اند . می دانیم برخی از عناصر مانند ژرمانیم و سیلیسیوم ذاتا رسانایی ضعیفی دارند و الکترون آزاد ندارند اما اگر آن ها را با مقادیر کمی ناخالصی های خاص مانند آلومینیوم و آرسنیک مخلوط کنیم به نتایج جالبی می رسیم. آرسنیک اتمی با ۵ الکترون ظرفیتی است و با ترکیب با سیلیسیوم که چهار الکترون ظرفیتی دارد یک الکترون آزاد تشکیل می شود .هم چنین آلومینیوم اتمی با ۳ الکترون ظرفیت است که با ترکیب شدن با سیلیسیوم یک حفره به وجود می آید .به ترکیب اول , نیمه هادی نوع n و به ترکیب دوم , نیمه هادی نوع p می گویند .

لایه های الکترونیکیلایه های الکترونیکی

 از کنار هم گذاشتن این دو ترکیب یک دیود (2تایی)  'Diode' تشکیل می شود که کاربرد بسیار وسیعی در الکترونیک دارد . در واقع در فضای بین این دو نوع نیمه هادی یک باند خنثی تشکیل می شود که اگر  ولتاژی معین به سمت نیمه هادی نوع p وصل گردد این ناحیه فعال می شود و این ترکیب مانند یک رسانای الکتریکی عمل می کند اما اگر جهت ولتاژ را برعکس کنیم قطعه مانند عایق عمل می کند . این مقدمه ی ناچیزی از نیمه هادی ها بود .در یک سلول خورشیدی با برخورد فوتون ها به ترکیب p-n انرژی آن باعث عبور الکترون از باند خنثی شده و الکترون ها جریان می یابند . در شکل زیر این فرآیند را می بینیم :

 

سلول خورشیدی

ادامه ی مطلب را ببینید 


برچسب‌ها: تبدیل مستقیم انرژی, ترموالکتریک, سلول خورشیدی, فتوالکتریک, پیل سوختی
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه ۲۳ تیر۱۳۹۱ساعت 1:11  توسط حسین کرمی  | 

نرم‌افزارهای المان محدود

Finite Element Softwares

در این یادداشت  در مورد چند نرم افزار المان محدود مانند انسیس Ansys , آباکوس Abaqus , کامسول Comsol و ... صحبت می کنیم .البته سعی می کنیم که بیشتر در مورد مسایل حرارتی صحبت کنیم . البته فایل های آموزشی مثل فیلم و pdf و کتاب و ... تو اینترنت و همین سایت های فارسی زیاد هستن ولی  قرار نیست از رو اون ها کپی کنیم . بیشتر قصد داریم مسایلی که یک کاربر  تو مسیر یادگیری باهاشون برخورد می کنه رو بنویسیم.

 


 

نرم افزار انسیس     Ansys

Ansys

این مطلب رو اول قرار بود در ادامه ی یادداشتم در مورد نیمه رساناها و پروژه ی خودم بنویسم . ولی دیدم مطلب مفصلی میشه و بهتره تو یه پست جداگانه بگذارمش .چون تو پروژه خودم قرار بر این شده که یه تحلیل حرارتی با استفاده از Ansys روی ترموالکتریک داشته باشم می خوام که این مطلب رو به این نرم افزار و کاربردهاش اختصاص بدم .

همونطور که تو شکل زیر می بینید یک  ماژول ترموالکتریک در محیط نرم افزار انسیس در حال تحلیل شدن است .

 

 نرم افزار انسیس با دارا بودن پک های متعدد از جمله  IcePack  (تحلیل الکتروترمالelectrothermal) امکان تحلیل انواع مسایل مکانیک جامدات , مواد مرکب , انتقال حرارت در جامدات , جریان سیالات (Fluent) , استاتیک , دینامیک , ارتعاشات  , الکترومغناطیس , پیزوالکتریک و ... را به کاربران می دهد . اما قبل از این که در مورد کارایی این نرم افزار صحبت کنم بهتره یه خورده درباره روش الملن محدود Finite Element که این نرم افزار بر اساس اون کار می کنه بنویسم .

روش المان محدود در پی تلاش برای حل معادلات دیفرانسیل جزئی پیچیده بر روی یک محیط پیوسته به وجود آمد (تحلیل مسایل پیچیده ی الاستیسیته ). از آنجا که حل اینگونه معادلات با پیچیدگی های خاص خود همراه است مهندسان به فکر تجزیه محیط پیوسته به بخش های جزئی به یا همان المان محدود افتادند که روی این المان های محدود معادلات پیچیده جزئی به معادلات ساده تر و یا معادلات دیفرانسیل معمولی تبدیل شده  و پاسخ نهایی از احتساب کلیه این پاسخ های جزئی بدست می آید .

در نرم افزارهای المان محدود مثل انسیس روند کار به این صورت است که ابتدا مدل هندسی فیزیک مورد نظر را (مثلا یک تیر  یک سرگیردار) در نرم افزار ایجاد می کنیم , سپس با انتخاب نوع المان متناسب با مدل به تجزیه مدل می پردازیم که اصطلاحا به آن مش بندی Mesh می گویند , در نهایت با تعیین نوع بارگذاری بر روی مدل و همچنین مقادیر مرزی مساله و دیگر پارامترهای مورد نیاز از  جمله جنس و ... از نرم افزار run می گیریم و احتمالا (اگر مساله فقط کمی پیچیده باشد!) چند روز بعد پاسخ را دریافت می کنیم .

تا اونجایی که من اطلاع دارم تا الان ورژن 14 نرم افزار انسیس به بازار عرضه شده . نکته ی مهم در مورد ورژن های مختلف این نرم افزار اینه که نسخه های قبل از 12 (خود من با 11 کار می کنم) محیط مدل سازی نرم افزار بسیار قدیمی , وقتگیر و اعصب خورد کن هستش . مثلا برای کشیدن یک خط شما باید ابتدا به منوی Processor بروید , سپس به منوی Create , از آنجا به Line , و در این منو نوع کشیدن خط را انتخاب کنید و در نهایت به رسم خط اقدام کنید . دوستانی که با نرم افزارهایی مثل Solid works  و Catia و یا حتی Auto Cad آشنایی دارند می دونن که این مراحل در این نرم افزارها یک جور شوخی(!) هستش و اصلا هیچ کاربری از منوها برای رسم مدل مورد نظرش استفاده نمی کنه . در این نرم افزارها همه ی کارایی ها به شکل آیکون در محیط کار نرم افزار موجود است و شما با یک کلیک می تونید اون ها رو انتخاب و رسم کنید . اما تا اونجایی که من می دونم در نسخه های 12 به بالا این مشکل حل شده و محیط کار workbench که از چند نسخه قبل به نرم افزار اضافه شده بود در این نسخه ها کامل گردیده و جایگزین محیط قبلی شده و محیط مدل سازی آن شبیه نرم افزارهایی مثل سالیدورک است . البته این رو بگم که انسیس یک محیط برنامه نویسی به زبان APDL داره که اونایی که خیلی حرفه ای هستن از اون برای انجام کاراشون استفاده می کنن.

یکی دیگه از مشکلاتی که خوده من خیلی باهاش درگیرم اینه که تو نسخه های قبلی(نسخه های ۱۲ یا ۱۳ رو نمی دونم) اگر اشتباه مرتکب شوید , به عنوان مثال یک خط رو اشتباهی رسم کنید , جهت تصحیح اشتباه امکان بازگشت به عقب (ctrl+Z) رو ندارید و باید به منوی processor بروید و از آنجا به منوی create و سپس به منوی delete رفته , نوع المانی که می خواهید پاک کنید را انتخاب کرده (line) و سپس اقدام به پاک کردن خط کنید . امیدوارم که در نسخه های جدید این مشکل رفع شده باشد . به قول بچه ها User Interface در انسیس خیلی بده !!! .

این فعلا یه مقدمه برای آشنایی با انسیس بود برای آشنایی بیشتر با این نرم افزار می تونید به سایت این نرم افزار رفته و کلیپ ها  و فایل های pdf مختلف در مورد انواع  ماژول ها و کارایی های این نرم افزار رو ببینید . www.ansys.com 

به لینک زیر یه سر بزنید تا یه Presentation در مورد انسیس که خود سایت این شرکت درست کرده رو ببینید

Ansys

برای این که بدونید کار بر روی ترموالکتریک (ژنراتور و خنک کننده , TEC + TEG ) از دیدگاههای مختلف و با شیوه های تحلیلی و محاسباتی مختلف از جمله تحلیل با انسیس  توی دنیا خیلی رواج داره چکیده یک مقاله چاپ 2012 از ژورنال Applied Energy رو که زیرمجموعه ی انتشارات الزویر (elsevier) هستش و impact factor = 3.915 داره رو به همراه عکس مدل سازی ترموالکتریک میزارم که اگه به این زمینه علاقه داره استفاده کنه .

applied energy

abstract

We established a three-dimensional finite element model of thermoelectric module based on low-temperature thermoelectric material bismuth telluride and medium-temperature thermoelectric material filled-skutterudite. The material properties of the thermoelectric materials such as the Seebeck coefficient, thermal conductivity, and electrical conductivity are temperature dependent. Based on the formal model, multi-stage models consist of low- and medium-temperature thermoelectric modules are proposed. The effect of input energy on performance of solar thermoelectric generator is considered according to the real operating condition. Results show that, reasonable thermal design of solar thermo-electric generator can take full advantage of the characteristics of thermoelectric materials and effectively improve the performance of power generation.

thermoelectric

 

 

 


 در آینده کارهای خودم رو به مرور توی همین یادداشت شرح میدم . اما دو تا نرم افزار دیگه قراره توی این پست معرفی کنم که فعلا نه وقت دارم و نه اطلاعات کافی چون با کامسول تازه آشنا شدم و با آباکوس هم هنوز کار نکردم. اما لااقل عکسشون رو میزارم که خالی نباشه وبلاگ . 

 

 


 

 

نرم افزار آباکوس     Abaqus

Abaqus

 

 

 


 

ادامه مطلب را ببینید


برچسب‌ها: المان محدود, انسیس, آباکوس, کامسول, آموزش
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت۱۳۹۱ساعت 19:48  توسط حسین کرمی  | 

مدیریت پیچیدگی ساختاری

Structural Complexity Management

در این بحث می خوام کمی در مورد درس مکاترونیک 2 صحبت کنم . این واحد درسی تا اونجایی که من می دونم تو بعضی دانشگاهها به صورت اختیاری ارائه می شه و در برخی اصلا ارائه نمی شه و در بقیه هم که ارائه می شود مباحثی کاملا متفاوت با اونچه که در حال حاضر در دانشگاه امیرکبیر تدریس می شود ارائه می شود !!! به عنوان مثال یکی از دوستان در یکی از دانشگاههای دولتی تهران می گفت که در درس مکاترونیک ۲ در مورد موتورهای DC , AC و مدارات ترانزیستوری و انواع دیودها و آشنایی عملی با این گونه مباحث تدریس می شود .

اما در دانشگاه امیرکبیر در درس مکاترونیک2 در مورد اصول طراحی سیستم های یکپارچه صحبت می شه . در دانشگاه امیرکبیر  دکتر احمد افشار تدریس این واحد درسی رو بر عهده دارن و به طور کلی درس رو به 2 بخش عملی و کلاسی تقسیم کرده اند . در بخش عملی از پک های آموزشی شرکت لگو lego استفاده می شه .به طوری که هر پک تشکیل شده از قطعات مورد نیاز برای ساخت یک روبات که می توان با توجه به نیاز از آن بهره برداری های متفاوتی مانند مین یابی مسابقه ای و ... کرد . هر گروه موظف است با توجه به اصول طراحی یکپارچه به تعریف یک پروژه و در نهایت ساخت آن اقدام کند . در قسمت تئوری در مورد مفاهیمی مانند طراحی مفهومی Conceptual Design , آنالیز امکان پذیری Feasibility Analysis , الزامات سیستم System Requirements , طراحی اولیه Priliminary Design , طراحی جزئی  Detail Design , مدریت پیچیدگی ساختاری Structural Complexity Management , یکپارچگی نرم افزاری Software Integeration , برنامه نویسی شئ گرا Object Oriented  و ... صحبت می شود و دانشجویان باید بر اساس این تقسیم بندی ها و به ترتیب پروژه عملی خود را به پیش ببرند . در ادامه ی این یادداشت قصد دارم یک کتاب مفید رو معرفی کنم که می تونه اطلاعات خوبی در مورد مدیریت پیچیدگی ساختاری سیستم ها در اختیارتون قرار بده .

مدیریت پیچیدگی ساختاری

 دانلود فهرست مطالب کتاب مدیریت پیچیدگی

-------------------------------------------------------------------------------

معرفی و آموزش نرم افزار Loomeo

در ادامه این بحث بد نیست به نرم افزاری که در این درس با آن کار می کنیم اشاره ای بکنم .نرم افزار LOOMEO (لومو  یا لومیو یا لومئو ) را که آدرس سایت اینترنتی آن www.teseon.com است می توانید به صورت 30 روزه مجانی دریافت کنید !!! مگر این که قانون کپی رایت رو بی خیال شید و ....

Loomeo

این نرم افزار  به درد ایجاد نقشه و گراف های پیچیدگی سیستم می خوره . که در واقع برای سیستم های با پیچیدگی بالا بسیار با اهمیت است . با استفاده از این نرم افزار می توانید ارتباط زیر سیستم های مختلف و نقش هر یک را به صورت گرافیکی نشان دهید . فعلا می خوام ۴ تا فایل پی دی اف که آموزش مقدماتی این نرم افزار است رو بزارم که استفاده کنید .

عکس زیر یک نمونه کار با این نرم افزار در تعیین روابط سیستمی برای یک پروژه خاص است .

لومئو

1- آموزش نرم افزار LOOMEO (لومئو)

2- آموزش نرم افزار LOOMEO (لومئو)

3- آموزش نرم افزار LOOMEO (لومئو)

4- آموزش نرم افزار LOOMEO (لومئو)

(در آینده مطالب بیشتر و پخته تری رو در این مورد می نویسم)

-------------------------------------------------------------------------------

کار با بسته های لگو LEGO

 در ادامه این پست می خوام  کمی در مورد بسته های آموزشی شرکت لگو توضیح بدم .البته این نوشته رو هر چند وقت یکبار که چیز بیشتری از این مطالب دستگیرم بشه جامع تر و بهتر می کنم بنابراین اگر کم و کاست و اشتباهی داره ببخشید .

همون طور که در بالا گفتم در درس مکاترونیک ۲ از بسته های آموزشی شرکت لگو که در واقع وسایل اسباب بازی و خونه سازی برای سنین مختلف تولید می کنه استفاده می کنیم .چند نمونه از اسباب بازی های ساخته شده با استفاده از محصولات لگو رو در عکس های ژایین می بینید.

toy storystars war

لگو در خیابان

 ۲ بسته که مجموعا حدود ۸۰۰ هزار تومن هزینه برای دانشگاه (با نرخ دلار فعلی)  داشته در اختیار هر گروه قرار می گیره که باید با استفاده از ساختار و مدلی که در درس مبنی بر اصول طراحی مفهومی , طراحی پایه , طراحی جزئی و غیره آموخته اند , رباتی مونتاژ کنند که هدف خاصی را تامین کند .این بسته ها شامل سنسورهای مختلف از جمله صدا , التراسونیک , ضربه , نور و همچنین عملگرها , چرخ ها , میکرو کنترلر و بسیاری قطعات ریز و درشت دیگر می باشند

ادامه ی مطلب را حتما ببینید


برچسب‌ها: مدیریت پیچیدگی ساختاری, لگو, ان اکس تی, امیرکیبر, لومئو
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه ۱۳ اسفند۱۳۹۰ساعت 22:45  توسط حسین کرمی  | 

پروژه کنترل

مبدل حرارتی پوسته و لوله

Heat Exchanger

بعد از یک ترم کلنجار رفتن با پروژه درس کنترل مدرن بالاخره آخر این هفته قراره نتیجه رو ارائه کنم . این پروژه ۱۸ مرحله داشت که از جمله ی آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

۱- بدست آوردن معادلات حالت.

۲- بدست آوردن پاسخ پله و نمودار مکان هندسی و دیگر خصوصیات مدار باز سیستم .

۳- طراحی کنترل کلاسیک (مانند زیگلر نیکلز) برای سیستم و شبیه سازی آن در سیمولینک (Simulink) نرم افزار Matlab .

4- طراحی جبران ساز (Compensator) برای سیستم با استفاده از sisotool در نرم افزار Matlab .

5- طراحی کنترل فیدبک حالت (Full State Feedback) برای سیستم و مقایسه پاسخ آن با کنترل کلاسیک .

6- جایابی بهینه قطب ها برای سیستم با استفاده از روش های Butterworth , ITAE , Bessel و مقایسه با پاسخ های مراحل گذشته .

7- طراحی رویتگر مرتبه کامل و مرتبه کاهش یافته . Full Order Observer  , Reduced Order Observer

8- بررسی اثر اغتشاش معلوم بر سیستم و طراحی کنترلر برای جبران اثر آن .( Feed Forward , Integral Controller) .

9- طراحی رویتگر برای حالتی که اغتشاش وارد بر سیستم شناخته شده نیست اما اثر دینامیکی آن مشخص است .

10- بررسی اثر مقاوم بودن رویتگر Robustness .

11- بررسی اثر نویز وارد بر سنسور و ارائه راه حلی برای رفع آن .

12- طراحی کنترل بهینه Optimal Control به ازای ماتریس های وزنی مختلف و مقایسه با کنترلر های طراحی شده در مراحل قبل .

13- بررسی سیستم به صورت غیرخطی Nonlinear.

عناوین و توضیحات مختصر پروژه هایی که تو این درس تعریف شد رو می تونید تو لینک ببینید .

http://www.doranema.blogfa.com/post-15.aspx

حالا می خوام فایل پاورپوینت PowerPoint رو که قراره از روش ارائه کنم اینجا بزارم تا شاید به درد کسی بخوره .

مبدل حرارتی

 دانلود پروژه کنترل مدرن  

تو لینک زیر که از وبلاگ خودم هستش می تونید چند تا کتاب خوب در زمینه کنترل به صورت pdf دانلود کنید . کتاب های مثل حل المسایل کتاب کنترل اگاتا , حل المسایل کتاب کنترل نورمن نایس Norman s.Nise, کتاب سیستم های خطی چن Chi-Tsong Chen , کتاب سیستم های خطی کیلاس THOMAS KAILATH و ... . اگر کسی کتاب به درد بخور دیگه ای داشت می تونه بگه که بزرام تو همین لینک

http://www.doranema.blogfa.com/post-13.aspx

-------------------------

از لینک زیر می تونید پاورپوینت معرفی مبدل های حرارتی رو که به طور خلاصه مطرح شده دانلود کنید.

Heat Exchanger .ppt ...Download


گروه فنی- مهندسی "دوران ما" در زمینه‌های زیر آماده‌ی پاسخ‌گویی به سوالات دانشجویان است:

1- انواع تحلیل‌های گرمایی (حرارتی) به روش تفاضل محدود Finite Difference و کد نویسی با نرم‌افزارهای متلب و فرترن.

2- شبیه‌سازی انواع مسایل گرمایی Thermal، سیالاتی Fluid، سازه‌ای Structural، الکتروترمال ElectroThermal و ... به روش المان محدود با استفاده از نرم‌افزارهای انسیس Ansys و کامسول Comsol.

3- برنامه‌نویسی با نرم‌افزارهای متلب Matlab و فرترن Fortran و همچنین شبیه‌سازی با سیمولینک Simulink.

4- پروژه‌های کنترل کلاسیک و مدرن (ترجیحا مسایل انرژی-کنترل).

5- مدل‌سازی دو بعدی و سه‌بعدی با نرم‌افزارهای اتوکد AutoCAD، سالیدورکس SolidWorks و کتیا Catia.

می‌توانید سوالات خود را در زمینه‌های فوق با آدرس الکترونیکی h.karami135@aut.ac.ir در میان بگذارید. در صورت امکان سعی می‌شود در اسرع وقت و حداکثر دقت پاسخ آنان ارائه گردد.

همچنین در صورتی که انجام کامل یک پروژه در زمینه‌های فوق مد نظر شماست، می‌توانید آن را با مطرح کنید تا در صورت توافق دو طرفه به انجام آن مبادرت شود.

در ضمن در صورت داشتن علاقه مندی و البته تخصص در زمینه‌های مختلف مهندسی با ما تماس حاصل نمایید تا ضمن حل مشکلات دانشجویان از مزایای آن نیز بهره‌مند گردید.


برچسب‌ها: کنترل, مدرن, کلاسیک, مبدل حرارتی, دانلود پروژه
+ نوشته شده در  شنبه ۲۹ بهمن۱۳۹۰ساعت 22:29  توسط حسین کرمی  | 

پروژه AVR

قبلا گفته بودم که ورودی های رشته ی مکاترونیک که از مهندسی مکانیک وارد این رشته شدند (البته در دانشگاه امیرکبیر) باید 3 واحد جبرانی پاس کنند . این 3 واحد شامل دو قسمت است که هر کدام یک استاد دارد .قسمت اول در مورد تقویت کننده های عملیاتی Operational Amplifier و میکروکنترلرها است و در قسمت دوم کمی در مورد سیستم های زمان گسسته بحث می شود . قسمت اول یک پروژه داشت که شامل برنامه ریزی دو میکروکنترلر و همچنین طراحی یک مدار ساده مبدل جریان به ولتاژ بود که باید آن را در نرم افزار Proteus شبیه سازی می کردیم . همچنین میکرو کنترلرها باید به صورت سریال با هم ارتباط می داشتند و هر کدام اطلاعاتی را روی LCD ارسال می کردند . برنامه ریزی میکروها به وسیله CodevisionAVR باید انجام می گرفت . هر چند که خیلی روی این پروژه وقت نگذاشتم و مسلط نشدم ولی گفتم گزارش این پروژه رو تو وبلاگ بزارم که شاید به درد یه بنده خدایی بخوره . مدار مبدل جریان به ولتاژ رو که از یکی از بچه ها پرسیده بودم رو به اضافه کد میکرو که از یکی دیگه از بچه ها گرفته بودم رو روی هم ریختم و یه چیز عجیبی درآوردم .! بعدا شاید خود فایل برنامه هارو گذاشتم .ولی فعلا متن گزارش رو میزارم که اگه دیدید به درد میخوره به وبلاگ سر بزنید و نظر بدید تا کدها رو هم  بزارم !!

دانلود پروژه مکاترونیک مقدماتی (pdf)


برچسب‌ها: پروژه, AVR, میکروکنترلر, امیرکربیر, دانلود پروژه
+ نوشته شده در  جمعه ۲۸ بهمن۱۳۹۰ساعت 0:19  توسط حسین کرمی  | 

مکاترونیک

امروز که اومدم وبلاگ رو چک کنم با نظر یک خواننده ی محترم مواجه شدم که از من بابت مطلبی که درمورد مکاترونیک نوشته بودم ناراحت که نه عصبانی بود !. ایشون که احتمالا رشته ی نرم افزار خونده اند از این که از رشته ی کنترل و نرم افزار صحبتی نکرده بودم خشمگین شده بودند. البته حرف درستی است و من این نکته را اصلاح کردم ولی در دو تصویری که در این پست گذاشته بودم میتونید به راحتی رشته کنترل و نرم افزار رو مشاهده کنید . اما به هر حال معذرت می خوام .

حالا برای این که  جبران کرده باشم می خوام یه کلیپ از یک سیستم مکاترونیکی که چند وقت قبل به دستم رسید رو upload کنم . بله هر سیستم مکاترونیکی و اصولا هر سیستم امروزی باید برنامه ریزی شده باشد .و در این شکل می تونید به طور ملموس مکانیک , الکترونیک , کنترل و نرم افزار رو به صورت هم افزا و یکپارچه ببینید . البته این رو هم بگم که شاید من چیزی از نرم افزار سرم نشه ولی بسیاری از دوستانم در رشته ی مکانیک کدهایی با زبان های برنامه نویسی مختلف می نویسند که کار هر مهندس نرم ازاری هم نیست ! بنابراین باید به استعداد افراد هم توجه کنیم  و این طور نیست که یک فرد بنا به مدرک لیسانسش تخصص کافی هم داشته باشد .البته باز هم از این خواننده عذر می خوام .

تکنولوژی برتر در یک سیستم مکاترونیکی


برچسب‌ها: مکاترونیک, امیرکبیر, مکانیک, کنکور, سیالات
+ نوشته شده در  دوشنبه ۲۴ بهمن۱۳۹۰ساعت 17:41  توسط حسین کرمی  | 

   سنسور

قبلا گفته بودم که درس مکاترونیک ۱ سه بخش داره که هر کدوم یک استاد جداگانه داره حالا چهارشنبه همین هفته امتحان بخش سوم هستش . دکتر امیرحسین رضایی از دانشکده برق استاد این بخش هستند که به معرفی انواع سنسورها می پردازند . در این درس می تونید در مورد مباحث زیر اطلاعاتی به دست آورید.

1- Displacement sensors   

سنسورهای جابجایی و یا به عبارتی کرنش سنج که بر اساس تغییر مقاومت یک سیم در اثر تغییر طول عمل می کنند

 2- Optical sensors

سنسورهای اپتیکی که کاربردهای متعددی دارند

3- Hall effect           

سنسورهایی که بر اساس اثر هال عمل می کنند

 4- Piezo Electric

سنسورهایی که بر اساس پدیده ی یزوالکتریک عمل می کنند و از مواد پیزوالکتریک مانند کوارتزها در آن ها استفاده می شود

5- Magnetostriction  

                   سنسورهایی که بر اساس پدیده ی مگنتواستریکشن عمل می کنند

 6- Communication protocols

پروتکل های ارتباطی سنسورها و میکروکنترلرها و ...که در واقع برای ایجاد ارتباط بین دو وسیله باید از یک  پروتکل یکسان استفاده کنند و گرنه باید از یک مترجم بین آن ها استفاده کنیم که کار مشکلی است

7-  widman effect  

          سنسورهایی که بر اساس پدیده ی ویدمن عمل می کنند

 8- villari effect

سنسورهایی که بر اساس پدیده ی ویلاری عمل می کنند

در آینده مطالب بیشتری در این مورد می نویسم


امروز چهارشنبه ۲۱/۱۰/۱۳۹۰ امتحان مکاترونیک ۱ (بخش سوم ـ سنسور) رو دادیم . بد نبود ۶ تا سوال بود که شاید بعدا گذاشتمشون رو وبلاگ ولی الان می خوام فایل تحقیق خودم رو که در مورد سنسورهای صفحات لمسی هستش رو بزارم که اگه به درد کسی خورد استفاده کنه.

Touch Screen Sensors

دانلود تحقیق در مورد سنسورهای صفحات لمسی

سوالات پایان ترم مکاترونیک - بخش سوم - سنسور

سوال اول - مدار آشکار ساز فاز LVDT را رسم کنید و بخش های آن را توضیح دهید .

سوال دوم - دو خاصیت مگنتواستریکشن Magnetostriction و پیزوالکتریک Piezoelectric را با هم مقایسه کنید .

سوال سوم - خاصیت ویلاری را توضیح دهید و کاربرد آن به عنوان یک سنسور را شرح دهید .

سوال چهارم - اثر هال را توضیح دهید و چگونگی استفاده از آن برای اندازه گیری انرژی یک ذره باردار را شرح دهید .

سوال پنجم - چگونگی استفاده از یک انکودر Encoder را در اندازه گیری دور موتور شرح دهید .

سوال ششم - کرنش سنج Strain Gage را معرفی و کاربرد آن در اندازه گیری حجم , فشار , دما را توضیح دهید .


برچسب‌ها: سنسور, فشارسنج, فاصله سنج, امیرکبیر, مکاترونیک
+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۸ دی۱۳۹۰ساعت 20:58  توسط حسین کرمی  | 

پایان ترم کنترل مدرن

امروز پایان ترم کنترل مدرن داشتیم . ۱۰ نمره از درس دکتر مهیار نراقی (از دانشکده مکانیک) به این امتحان وابسته است. ۳ نمره تمرین (۹سری تمرین که هر سری شامل ۴-۵ است ) و ۷ نمره هم یک پروژه ی سنگین که موضوعاتش رو قبلا براتون گذاشتم . راستی خودم پروژه کنترل مبدل حرارتی رو انتخاب کردم چون لیسانس سیالات خوندم . هرچند واحدهای درسی لیسانس بین سیالات و جامدات خیلی فرق نمی کنه.

خلاصه ۶ سوال داشتیم که تقریبا همه ی مباحث کنترل خودکار رو پوشش می داد.

اولین سوال بدست آوردن ماتریس انتقال حالت رو برای یک ماتریس مرتبه ۳ به روش سیلوستر خواسته بود.

دومین سوال طراحی فیدبک حالت برای یک سیستم مرتبه ۲ به روش های آکرمن (Ackerman)و مین مرداخ (Mayne-Murdoch) بود .

سومین سوال کنترل پذیری یک سیستم مرتبه 4 که همه درایه های ماتریس (A) به غیر از 2 درایه آخر از ستون چهارم صفر بودند را مورد سوال قرار داده بود . نکته : دکتر نراقی همیشه یک سوال مفهومی از کنترل پذیری مطرح می کنند .

سوال چهارم طراحی رویتگر مرتبه کامل بود .

سوال پنجم طراحی فیدبک به همراه فیدفوروارد(feedforward) و هم چنین بررسی اثر مقاومت سیستم (Robustness) و رفع آن به وسیله کنترل انتگرالی بود .

سوال آخر طراحی کنترلر بهینه (LQR) از دو مسیر معادلات ماتریسی و جبری ریکاتی رو خواسته بود .

البته در این نمونه سوال از پابداری لیاپانوف سوالی نیامده بود که جای تعجب داشت .

در مورد درس کنترل مدرن می تونید به لینک های زیر از وبلاگ دوران ما مراجعه کنید . تو این لینک ها معرفی انواع پروژه های درسی به همراه ویدیو و فایل های پروژه و ... رو می تونید مشاهده کنید .

http://www.doranema.blogfa.com/post-15.aspx

http://www.doranema.blogfa.com/post-29.aspx 


برچسب‌ها: کنترل, مدرن, کلاسیک, مبدل حرارتی, دانلود پروژه
+ نوشته شده در  شنبه ۱۷ دی۱۳۹۰ساعت 19:10  توسط حسین کرمی  | 

ماشین های الکتریکی

موتور DC

فردا امتحان درس مکاترونیک ۱ (قسمت دوم) داریم.این قسمت در مورد عملگرهای الکترومغناطیسی و مقدمه ای بر کنترل موتورهای الکتریکی می باشد.استادمون تو این قسمت دکتر مغانی از دانشکده برق هستند که علاوه بر امتحان یک پروژه کنترل موتور هم تعریف کردند.

حالا امشب اومدم که کلیپ در مورد ساخت یک موتور الکتریکی بزارم دانلود کنید.بعدا اگه وقت کردم مطالب بیشتری در این مورد میزارم.البته این رو اضافه کنم که این کلیپ رو در سایت آپارات دیدم ولینک دانلود همون رو میزارم چون خیلی پرسرعت هستش.همین امروز صبح از دانشگاه با سرعت ۴.۵مگابایت بر ثانیه از این سایت دانلود کردم!!!

لینک دانلود کلیپ ساخت موتور الکتریکی


امروز امتحان دادیم . خوب بود ولی حجمش زیاد بود پروژه رو هم همون جا تحویل استاد دادم.می خوام فایلش رو بزارم اینجا که شاید به درد یه بنده خدایی بخوره . البته خیلی جای تعریف نداره.پروژه ی کنترل سرعت موتور جریان مستقیم DC .

لینک دانلود پروژه کنترل سرعت موتور DC

+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۹ آذر۱۳۹۰ساعت 22:6  توسط حسین کرمی  | 

کتاب های صوتی

خیلی وقت بود که می خواستم این یادداشت رو تو وبلاگ بزارم ولی فرصت نشده بود .

می خوام یه سایت خوب معرفی کنم که می تونید تعداد زیادی کتاب صوتی فارسی و انگلیسی از نویسنده های معروف رو ازش دانلود کنید . در واقع یک کتابخانه صوتی برای دانلود کتاب های معروف (انگلیسی+فارسی) . تمام کتاب ها به فرمت mp3  هستند و قابلیت پخش در موبایل رو هم دارند.بنابراین لازم نیست که کتاب های مورد علاقتون رو حمل کنید . از جمله مهم ترین کتاب هایی که می تونید اونجا پیدا کنید : شاهنامه فردوسی _ دیوان حافظ _ غزلیات سعدی _ مثنوی معنوی مولانا ــ  کتاب های دکتر شریعتی _ کتاب های شهید مطهری _ رمان های پائولو کوییلو و بسیاری از کتاب های معروف در زمینه های مختلف از نویسنده های سرشناس.خود من چندین قسمت از شاهنامه فردوسی رو از این سایت دانلود کردم که بسیار جالب بود . مخصوصا داستان ضحاک و فریدون و کاوه آهنگر که یکی از شاه بیت های شاهنامه در اون قرار داره :

هر آنکو هوای فریدون کند ... دل از بند ضحاک بیرون کند

(عکس از ویکیپدیا)

آدرس سایت   :   www.audiolib.ir

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۶ آذر۱۳۹۰ساعت 0:21  توسط حسین کرمی  | 

 

پروژه های درسی کنترل

تو این یادداشت چند تا پروژه  خوب توی درس کنترل که حتی می تونه با کمی تفصیل پایان نامه  کارشناسی ( حالا دیگه نمی خوام بگم ارشد!!! ) هم باشه رو معرفی می کنیم.شاید مراحل انجام پروژه که استادمون ( دکتر مهیار نراقی ) ازمون خواسته انجام بدیم رو اسکن کنم و بزارم براتون تو وبلاگ.فعلا می خوام چند تا از موضوعاتی که استادمون  معرفی کرده  به همراه پروژه درس کنترل خودم تو دوره کارشناسی که دکتر ( علی چایی بخش ) در دانشگاه گیلان معرفی کرده بود رو تو این بادداشت بهتون معرفی کنم.

 -----------------------------------------------------------------------------

 ۱- هلی کوپتر دو درجه آزادی   ...       2DOF Helicopter 

این پروژه در مورد یک مدل ساده ۲ درجه آزادی از هلی کوپتر است . شکل ماکت مدل ساده شده و

 توضیحات و خواسته های مساله رو می تونید در فایل زیر ببینید.

2 dof ـ helicopter  

 

2dof helicopter

(عکس از سایت کوانسر quanser.com)

-----------------------------------------------------------------------------

۲- توپ و میله                 ....                  ‌Ball and Beam

این پروژه کنترل یک توپ بر روی یک میله است که در مرکز خود پین شده و آزادانه می تواند در یک صفحه

 دوران کند بنابراین با قرار دادن یک توپ روی آن تعادلش بهم خورده و می چرخد حال ما باید سیستم

 رویت گر و کنترل کننده ای طراحی کنیم که با توجه به جابجایی توپ موتور متصل به میله را راه اندازی

 کند و به میزان دقیق با آن گشتاور وارد کرده و آن را به تعادل برگرداند.

ball & beam

توضیحات بیشتر به همراه کلیپ مدل این پروژه رو می تونید از لینگ های زیر دانلود کنید.

دانلود فایل pdf

دانلود کلیپ

کلیپ مربوط به نمونه ساخته شده ی Ball & Beam توسط شرکت Quanser است که در این زمینه خیلی شناخته شده است .

-----------------------------------------------------------------------------

۳- پروژه پایانی درس کنترل( کارشناسی) - دکتر علی چایی بخش   

 این پروژه که فایل pdf زیر توضیحات و خواسته های آن را در بر دارد یک سیستم مرتبه 5 (5th-order)

است که باید به روش کنترل کلاسیک برای آن کنترلر و جبران ساز طراحی کنیم

دانلود فایل توضیحات پروژه 

-----------------------------------------------------------------------------

۴-کنترل دمای  مبدل حرارتی ..................   Heat Exchanger

 در این پروژه هدف کنترل دمای خروجی از یک مبدل پوسته و لوله(Shell & Tube) است . هر دو سیال در این مبدل آب در نظر گرفته شده اند که دمای آب گرم به عنوان ورودی در نظر گرفته شده و قصد داریم دمای خروجی آب سرد را کنترل کنیم.فایل PDF این پروژه رو از لینک زیر می تونید دانلود کنید .

 دانلود فایل توضیحات پروژه

چون این پروژه رو خودم انجام دادم فایل پاورپوینت ارائه این پروژه رو میتونید از لینک زیر دانلود کنید .

مبدل حرارتی

دانلود فایل پروژه کنترل مدرن - مبدل حرارتی

-----------------------------------------------------------------------------

۵- روبات خودنگهدار     .................   self  balance robot

این پروژه طراحی یک کنترلر برای یک روبات است که باید آن را در حین حرکت سرپا نگه دارد و همچنین در صورت برخورد با مانع بتواند برگدد و مسیر دیگری را بپیماید.

sel balance

لینک دانلود کلیپ مدل ساخته شده ای از این روبات در زیر موجود می باشد.

لینک دانلود کلیپ

-----------------------------------------------------------------------------------------------

 ۶- بندباز          ...             Acrobat

این پروژه که در واقع شبیه سازی حرکت یک بندباز است از شما میخواهد که برای حرکت یک بندباز حرفه ای که به وسیله جرم یک میله تعادل خود را حفظ می کند یک کنترلر طراحی کنید . شماتیک مدل سیستم به صورت زیر است .

آکروبات

دانلود فایل pdf توضیحات پروژه

-----------------------------------------------------------------------------------------------

 7-توپ و صفحه          ...             Ball & Plate

پروژه کنترل توپ و صفحه ball & plate شبیه همون پروژه توپ و میله یا ball & Beam است شما اینبار باید توپ رو روی یک صفحه کنترل کنید . فیلم زیر رو دانلود کنید تا یک نمونه ساخته شده از این سیستم رو ببینید .

توپ و میله

عکس از سایت http://www.solutions4u-asia.com

از لینک زیر کلیپ سیستم کنترلی توپ و صفحه ball and plate رو دانلود کنید(20MB)

 Ball A plate control - clip download

 

+ نوشته شده در  جمعه ۱۱ آذر۱۳۹۰ساعت 0:0  توسط حسین کرمی  | 

 

مستند اخراج شدگان ... The Expelled

تو این یادداشت می خواستم یه مستند جالب رو معرفی کنم و لینک دانلودش رو بزارم.در این مستند که اسمش اخراج شدگان هست در مورد اساتید اخراج شده ی آمریکایی صحبت می شود که فقط به دلیل زیر سوال بردن نظریه داروین از دانشگاه اخراج شده اند و بعضی از آن ها دیگر در هیچ جای آمریکا قادر به پیدا کردن شغل مناسب نشدند.در ادامه مجری این مستند (عکس پایین) که خود را یهودی معرفی می کند گریزی به آلمان و دوران هیتلر می زند و تفکر او را با داروین مقایسه می کند و می گوید که این ایده ی هیتلر که باید نسل برتری ایجاد کرد از نظرات داروین گرفته شده. همچنین او در این مستند با ریچارد داوکینز Richard Dawkins در انگلیس مصاحبه می کند. ریچارد داوکینز داروینیست معروفی است که به شدت با وجود آفریدگار و خدا مخالف است و در این مصاحبه هم به این اشاره می کند.در پایان می بینیم که آقای مجری در آمریکا سخنرانی می کند و از شهدای(!) آمریکایی حرف می زند که جانشان را بر سر آرمان های آمریکا که مهم ترینشان آزادی است داده اند و می گوید ما نباید آزادی عقیده در مباحث علمی را محدود کنیم حتی اگر آن عقیده از نظر علمی نادرست باشد.لینک دانلود این مستند در ۴ قسمت به صورت فشرده در زیر گذاشته شده که بعد از دانلود هر ۴ قسمت می توانید آن ها را باز کرده و مستند را که همراه با زیر نویس فارسی هستش مشاهده کنید.این مستند در سال ۲۰۰۸ منتشر شد.

مستند اخراج شدگان

قسمت اول

قسمت دوم

قسمت سوم

قسمت چهارم

(در ضمن لینک های دانلود در اینترنت پر هستش ولی من از سایت sangaremajazi.com برداشتم)

+ نوشته شده در  دوشنبه ۳۰ آبان۱۳۹۰ساعت 18:43  توسط حسین کرمی  | 

 

منابع درسی مهندسی مکانیک

در این یادداشت می خوام منابع دروس دوره کارشناسی رشته مهندسی مکانیک رو البته تا اونجایی که از اساتید و دوستان خودم شنیدم معرفی کنم.شاید با توجه به اینکه درس هام الان یه خورده سنگینه نتونم همه رو یک دفعه جمع و جور کنم ولی به مرور از ترم اول شروع می کنم و منابع هر درس رو معرفی می کنم.اگه فایل pdf اونها رو هم داشتم میزارم که دانلود کنین.شما هم اگه کتاب مرجع یا کمک درسی خوبی سراغ داشتین بهم خبر بدین.

...فعلا اسامی نویسنده های کتاب هایی  که به یادم میاد پایین نوشتم بعدا به مرور هم اسامی دقیق کتابها رو به زبان انگلیسی می نویسم هم فایل pdf  کتاب هایی رو که دارم upload  میکنم...

1- ریاضی عمومی ۱و۲ :   ۱- توماس   ۲- لیتهلد  

2- فیزیک عمومی  ۱و۲ :   ۱- هالیدی

--------------------------------------------------------------------

3- زبان عمومی : 

                                      ۱- انگلیسی عمومی (مینو ورزگر-حسین فرهادی-پرویز مفتون)  

Reading Through Reading (General English for University Student)

----------------------------------------------------------

4- شیمی عمومی :         ۱- چارلز مورتیمر

5- استاتیک:                   ۱- مریام  ۲- جانسون

6- معادلات دیفرانسیل  :  ۱- نیکوکار

7- ریاضیات مهندسی :     ۱- عبدالله شیدفر 

                                     ۲- اروین کریزیگ  ERWIN KREYSZIG

                                                 ۳- وایلی

------------------------------------------------------------------

                                    ۴- معادلات دیفرانسیل مشتقات جزئی خطی 

                                     نویسنده : تین مینت یو

 Linear Partial differential Equations for Scientists and Engineers, by Tyn Myint-U  

                 لینک دانلود کتاب ریاضیات مهندسی ( مشتقات جزئی ) تین مینت یو :  دانلود

------------------------------------------------------------------

8-نقشه کشی صنعتی -1 :

9- دینامیک :               ۱- مریام

                                ۲-   Engineering Mechanics  , Dynamics , 12th edition , by R.C.Hibbeler

                                 مکانیک مهندسی، دینامیک، ویرایش دوازدهم 12، نویسنده :هیبلر

                                 دانلود کتاب دینامیک هیبلر :  دانلود

                                 ۳- جانسون  ۴- شیمز   ۵- منصور نیکخواه بهرامی

-------------------------------------------------------------------------

                                  ۶ -   System Dynamics by Kastuhiko Ogata

                             دینامیک سیستم ها  ... نویسنده : کاتسوهیکو اگاتا

                             لینک دانلود کتاب دینامیک سیستم های اگاتا ...    دانلود

 توضیح : این کتاب در واقع منبع درسی دینامیک نیست بلکه کتابی برای مدل سازی سیستم ها دینامیکی از جمله الکتریکی و حرارتی و مکانیکی است که نشان می دهد چطور می توان معادلات دینامیکی یک سیستم را استخراج کرد و به صورت فضای حالت نوشت . این کتاب را می توان یکی از مراجع درس کنترل هم دانست که چون عنوان آن دینامیک سیستم ها بود در بخش دینامیک upload کردم .

-------------------------------------------------------------------------

10- مقاومت مصالح 1و2و3:  ۱- جانسون   ۲- پوپوف  ۳- تیموشنکو  ۴- هیبلر  ۵-استفان .اچ کراندال

11- ترمودینامیک 1و2 :  ۱- سنجل  ۲- ون وایلن

12- مکانیک سیالات 1و2:  ۱- فرانک .ام.وایت  ۲- رابرت فاکس  ۳-شیمز   ۴- استریتر

13- طراحی اجزا ی ماشین 1و2 :  ۱-شیگلی -میشکه

14- انتقال حرارت 1و2:   ۱-اینکروپرا   ۲- هولمن

15-ارتعاشات مکانیکی :  ۱- رائو  ۲- کلی  ۳- ستو

16 -کنترل اتوماتیک :  ۱- کاتسوهیکو اگاتا 

                                     لینک دانلود حل المسایل کتاب کنترل اگاتا  : دانلود

                                --------------------------------------------------------------------

                                ۲-   control Systems Engineering - by Norman s.Nise

                                     مهندسی سیستم های کنترلی ... نویسنده : نورمن نایس

               لینک دانلود حل المسایل کتاب سیستم های کنترلی نایس : دانلود

                               ۳- بنجامین کو   ۴-دازو   

                                ۵-  خاکی صدیق  

                                ۶- تقی راد

                                ۷-   Linear System Theory and Design - by  Chi-Tsong Chen

                                     تئوری و طراحی سیستم های خطی ... نویسنده : چن

                                   لینک دانلود کتاب سیستم های خطی  چن  :    دانلود

                                 --------------------------------------------------------------------

                                 ۸- "Linear Systems - by THOMAS KAILATH " ....

                                      سیستم های خطی ... نویسنده : توماس کیلاس  

                                لینک دانلود کتاب سیستم های خطی  کیلاس  :  دانلود

                                 --------------------------------------------------------------------

                                 ۹- کنترل و سیستم های دینامیک ....  Control And Dynamic Systems

                                      نویسنده : 1- دکتر علی غفاری 2-عادل مقصود پور 3-علیرضا پورممتاز

--------------------------------------------------------------------

17 - مبانی مهندسی برق 1و2 : 1- هیت

18- علم مواد : ۱-تویسرکانی

19- موتورهای احتراق داخلی :

-----------------------------------------------------------

20- دینامیک گازها:

1- کتاب دینامیک گاز - نگارنده: جیمز ئی. ا. جان - ترجمه: دکتر علی‌اکبر عالم رجبی

Gas Dynamics - James E. A. John

-----------------------------------------------------------

21- سیستم های انتقال آب :

22- سیتم های تهویه مطبوع و حرارت مرکزی:

23- طراحی سیستم های تبرید و سردخانه:

24- کامپوزیت:

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۷ آبان۱۳۹۰ساعت 23:35  توسط حسین کرمی  | 


مکاترونیک 1 - هیدرولیک و نیوماتیک

امروز امتحان مکاترونیک ۱ داشتیم.اول بگم که این درسمون ۳ قسمت داره که هر قسمت یه استاد.استاد اول که بخش هیدرولیک - نیوماتیک رو تدریس می کرد (دکتر فرشاد برازنده) امروز امتحان خودش رو گرفت.

انصافا امتحان سختی بود با وقت کم.۴ تا سوال بود که هر کدومش ۳ ساعت وقت می خواست ولی کل امتحان ۳ ساعت وقت داشت.حالا می خوام نمونه سوالش رو اینجا بزارم که اگه یه بنده خدایی به وبلاگ ما سر زد شاید به درد بخوره.

سوالات درس مکاترونیک ۱ -   بخش هیدرولیک نیوماتیک

سوال اول طراحی یه مدار الکتروهیدرولیک بود.یعنی اول یه مدار هیدرولیک می کشیم و بعد مدار کنترل الکتریکی رو طراحی می کنیم.توی مدار هیدرولیکی سولنویید ها از مدار الکتریکی فرمان میگیرند و شیر ها را طبق منطقی که در مدار قرار داده ایم باز و بسته می کنند.این مدار باید یک سیلندر هیدرولیک رو     ۱ - ابتدا به انتها می برد ۲- به میانه برمیگرداند و متوقف نگه می داشت ۳- با زدن یک کلید دیگر دوباره به انتها می برد و سپس به ابتدای مسیر بازمی گرداند.اگه حال داشتم بعدا مدار الکتروهیدرولیکیش رو میکشم و میزارم تو وبلاگ.

سوال دوم طراحی مدار نیوماتیکی بود که سیکل   A(B+,C+)  B- C- A-end را انجام دهد .

این سیکل به معنی داشتن 3 سیلندر نیوماتیکی 2 طرفه است که ابتدا سیلندر A به سمت راست برود (باز شود) و بعد سیلندرهای B,C با هم باز شوند و در آخر سیلندرهای B و C و A به ترتیب بسته شوند.

حل یه سوال مشابه این سوال که دارای ۲ سیلندر است رو میزارم تو وبلاگ . خودتون می تونید از روی اون به سوال بالا  جواب بدید.

لینک دانلود1       لینک دانلود2       لینک دانلود3

سوال سوم نوشتن تابع تبدیل یک دستگاه کپی تراش بود که عینا در جزوه موجود بود ولی باید پارامترهای آن را طوری طراحی می کردیم که برای تراش پله و مخروط و پیچ کمترین خطا را از مدل به قطعه کار می داشتیم.

دستگاه کپی تراش

لینک دانلود آموزش نرم افزار festo fluidsim رو هم در یادداشت دیگری در همین وبلاگ قرار گذاشتم که می تونید ببینید.

سوال چهارم یه جورایی شبیه سوال دوم بود که اینبار علاوه بر اینکه باید 4 سیلندر رو کنترل می کردیم باید مدار نیوماتیکی و الکترونیوماتیکی رو رسم می کردیم. یعنی یک سیلندر D هم اضافه شد. + نوشته شده در  چهارشنبه ۱۱ آبان۱۳۹۰ساعت 17:25  توسط حسین کرمی  | 

نرم افزار

می خوام تو این پست 3 تا نرم افزار که تو رشته ی خودم به درد می خوره رو معرفی کنم و لینک دانلودشون رو هم بزارم.

 

نرم افزار proteus

این نرم افزار مربوط به مدلسازی مدارهای الکتریکی هستش که خیلی به درد دانشجوهای برق مخصوصا اونایی که تو کار مدار هستن می خوره.در ضمن دانشجوهای مهندسی مکانیک هم که درس مبانی برق 1 دارن می تونن از این نرم افزار استفاده خوبی کنن و به هر نوع تمرین و مساله مشکلی که برخورد کنن با این نرم افزار حل میشه.در واقع این نرم افزار هرگونه المان الکتریکی که در مدارها مورد استفاده قرار می گیرد را در خود دارد . ضمن این که به راحتی در محیط نرم افزار می توان هرگونه مداری را رسم کرد می توان آن را با دقت و سرعت بالا تحلیل کرد.به عنوان مثال پیدا کردن ولتاژ یا جریان عبوری از هر نقطه از مدار را به راحتی می توان با proteus به دست آورد.

دو فایل pdf آموزش این نرم افزار در انتهای متن گذاشته شده که می تونین دانلودشون کنین.

دانلود آموزش نرم افزار Proteus1

دانلود آموزش نرم افزار Proteus2

 

نرم افزار CodeVisionAVR

این نرم افزار مخصوص برنامه نویسی میکروکنترلر AVR است.که کاربرد فراوانی در الکترونیک دارد . توضیحات بیشتر در مورد میکروکنترلر َAVR و آموزش کار با نرم افزار در فایل های زیر آمده که می توانید دانلود کنید.در ضمن نسخه قابل حمل codevisionAVR رو هم در لینک زیر upload کردم که می تونید دانلود کنید.

دانلود نرم افزار CodeVisionAVR

دانلود pdf آموزشی میکروکنترلر AVR

دانلود pdf آموزش کار با AVR + CodeVisionAVR

 

نرم افزار  Festo fluidsim

این نرم افزار محصول شرکت معروف festo  می باشد. این شرکت در ضمینه ساخت ادوات پنوماتیکی از قبیل شیر و سیلندر بسیار مطرح است و این نرم افزار را هم برای مدل سازی مدارات پنوماتیکی و الکتروپنوماتیکی تولید کرده است . کار با نرم افزار بسیار ساده است و با شناخت هر کدام از قطعات و تجهیزات می توانید مدار مورد نظر خود را مدل سازی و اجرا کنید که با طرز کار و خطاهای احتمالی آن هم آشنا شوید.لینک دانلود این نرم افزار را  به همراه یک فایل pdf آموزشی در پایین گذاشته ام که اگر خواستید دانلود کنید.

دانلود نرم افزار festo fluid sim -حجم (8 مگابایت )

آموزش کار با festo fluidsim

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۸ مهر۱۳۹۰ساعت 10:9  توسط حسین کرمی  | 

مکاترونیک

Mechatronic

در این یادداشت کمی در مورد رشته‌ی مکاترونیک صحبت خواهد شد.

هر چند هیچ تعریف واحدی از مکاترونیک در دنیا صورت نگرفته است اما به طور ساده می‌توان گفت که مکاترونیک تلفیقی هم‌افزا از رشته‌های الکترونیک و مکانیک و کنترل و نرم افزار است که در واقع در پی تربیت متخصصانی می‌باشد که در عین حال که یک سیستم مکانیکی از هر نوعی که باشد را می‌شناسند، بتوانند تا حد امکان به کنترل هوشمند آن نیز بپردازند. البته هرگز انتظار نیست که مهندس مکاترونیک به اندازه‌ی مجموع ۴ رشته‌ی مذکور تخصص داشته باشد اما به راحتی باید وظایف هر متخصص در یک پروژه و مراحل طراحی و ساخت آن را بشناسد و در واقع سرعت همکاری آنان را بالا ببرد. البته این رو هم باید گفت که هنوز بر سر تعریف این رشته دعوا زیاده! و حتی توی گروه مکاترونیک امیرکبیر هم بین اساتید اختلاف نظر بسیاری در تعریف مکاترونیک وجود دارد. اما به هر حال خیلی‌ها ممکن است یک برداشت شبیه رباتیک از این رشته داشته باشند که درست نیست اما به هر حال این تفسیر وجود دارد.

مکاترونیک

در ضمن این رو هم باید اضافه کرد که خیلی از دانشجوها چون در گرایش خودشون مثلا کنترل و قدرت از برق و یا جامدات و سیالات از مکانیک، نمی‌توانند در دانشگاه مورد علاقه‌ی خود قبول بشوند، میان به این رشته و پایان‌نامه‌ای شبیه به اون چیزی که دوست داشتن رو تعریف می‌کنند. بنابراین از این نظر مکاترونیک رشته‌ی انعطاف‌پذیری است. بنابرانی دوستانی که خیلی از این رشته نمی‌دونستن و انتخاب رشته کردن، افسردگی نگیرن. البته به هر حال الکی الکی انتخاب رشته نکنید که بعد بگید بدشانسی آوردم. من خودم سبک سنگین کردم و دیدم که بین تبدیل انرژی علم و صنعت و مکاترونیک امیرکبیر دومی برام بهتره. خدا رو شکر تا حالا هم خوب بوده.

چون خودم از مکانیک سیالات در لیسانس به مکاترونیک در ارشد (امیرکبیر) آمدم و می‌دانم خیلی ها تصور دقیقی از این رشته ندارند می‌خواهم ابتدا در مورد واحدهای ارائه شده در این رشته در دانشگاه امیرکبیر صحبت کنم. البته هیچ 2 دانشگاهی واحدهای یکسانی در این رشته ارائه نمی‌دهند. بنابراین اگر فردا یه جای دیگه قبول شدید و واحدهای ان با آنچه که در ذیل می‌آید، زمین تا آسمون فرق داشت، از "دوران ما"  ایراد نگیرید!

برای ورود به این گرایش می توان از کنکور رشته‌ی برق، مکانیک و نرم افزار اقدام کرد. البته تا چند سال پیش کنکور جداگانه‌ای برای این رشته برگزار می‌شد که امروز تعطیل شده. تا جایی هم که می‌دونم تا رتبه‌ی چهارصد و خورده‌ای (مکانیک-گرایش مکاترونیک) روزانه امیرکبیر قبول شدند (سال 90). در ضمن تا حدود رتبه‌ی 200 روزانه  تبدیل انرژی امیرکبیر قبول شدند (90).

واحد های درسی به قرار زیر می باشد:

چارت درسی کارشناسی ارشد مکاترونیک - دانشگاه صنعتی امیرکیر

دروس جبرانی

۱- مکاترونیک مقدماتی-مبانی مهندسی برق(مخصوص ورودی های مکانیک)     ۳ واحد

۲- مکاترونیک مقدماتی-مبانی مهندسی مکانیک(مخصوص ورودی های برق)     ۳ واحد

(۹/۱۱/۱۳۹۱) نکته :تا سال ۹۰ دانشگاه امیرکبیر برخلاف دانشگاههای دیگه فقط یک درس جبرانی برای مکاترونیک داشت و الزام ۴ ترمه تموم کردن برای بچه های مکاترونیک علی رغم اجباری بودن گزینه ی ساخت در پایان نامه روی گردن دوستان از جمله خودم بود. الان زمزمه هایی شنیده میشه که قراره امیرکبیر هم مثل دانشگاههای دیگه  دروس جبرانی مکاترونیک رو زیاد کنه و ۵ ترم اجازه تحصیل بده. عناوین درس ها رو هر وقت قطعی شد می نویسم. خلاصه قوانین زود زود تغییر می کنن. 

دروس اجباری

۱- مکاترونیک ۱(سنسورها - محرکه ها(موتور) - هیدرولیک-نیوماتیک)       ۳ واحد

۲- مکاترونیک 2(اصول تجمیع در سیستم های مکاترونیکی)                    ۳ واحد

۳- ریاضیات مهندسی پیشرفته                                                     ۳ واحد

دروس تخصصی انتخابی

۱- کنترل خودکار پیشرفته (کنترل مدرن)                                       ۳ واحد

۲- کنترل سیستم های مکاترونیکی                                               ۳ واحد

۳- رباتیک پیشرفته                                                               ۳ واحد

۴- ارتعاشات پیشرفته                                                             ۳ واحد

۵-تبدیل مستقیم انرژی                                                           ۳ واحد

۶- اصول طراحی سیستم های دقیق                                              ۳ واحد

۷- هوش محاسباتی                                                               ۳ واحد

۸- مدل سازی سیستم های مکاترونیکی                                         ۳ واحد

 دروس تخصصی و اختیاری 

 ۱-شبیه سازی و مدل سازی در بیو مکاترونیک                                    ۳ واحد

۲- هوش مصنوعی و سیستمهای خبره                                             ۳ واحد

۳- مدیریت کیفیت و عملیات                                                        ۳ واحد

۴- مذیریت تجاری و بازرگانی                                                     ۳ واحد

۵- اتوماسیون صنعتی                                                              ۳ واحد

۶- کنترل محرکه های الکتریکی                                                   ۳ واحد

۷- روش اجزا محدود                                                               ۳ واحد

۸- تئوری و تکنولوژی ساخت نیمه هادی ها                                      ۳ واحد

۹- اتوماسیون در تولید                                                              ۳ واحد

۱۰- تکنولوژی مواد نوین : مرکب - چند لایه ای - پوشش داده شده               ۳ واحد

۱۱- سیستمهای بلادرنگ                                                           ۳ واحد

۱۲- شبیه سازی کامپیوتری                                                         ۳ واحد

۱۳- هیدرولیک و نیوماتیک پیشرفته                                               ۳ واحد

۱۴- بهینه سازی در طراحی و تولید                                               ۳ واحد

۱۵- بینایی ماشین                                                                   ۳ واحد

۱۶- هوش مصنوعی                                                               ۳ واحد

۱۷- شناسایی سیستم ها                                                             ۳ واحد

۱۸- شبکه های عصبی                                                              ۳ واحد

۱۹- حساسه ها و کالیبراسیون ربات                                                ۳ واحد

۲۰- برنامه ریزی و کنترل تولید کیفیت                                              ۳ واحد

۲۱- عملگرها                                                                       ۳ واحد

۲۲- سنسورها                                                                       ۳ واحد

۲۳- اصول طراحی خط تولید                                                      ۳ واحد

علاوه بر این با نظر استاد راهنما می توان ۲ درس اختیاری (6 واحد) را از گروه های دیگر علمی انتخاب کرد.

اکثر قبولی‌های مکاترونیک از گرایش کنترل رشته‌ی برق و جامدات مکانیک (با زمینه‌ی علاقه‌مندیِ دینامیک-کنترل) هستند. دوستان سیالاتی علاقه‌ی چندانی به تغییر رشته ندارند. البته پرو‌ژه‌های خوبی از تلفیق حرارت-سیالات و مکاترونیک تعریف می‌گردد که به مرور در این مورد چند مثال می‌زنیم. یک نمونه از آن، پرو‌ژه‌ی خود بنده هستش که در زمینه‌ی تبدیل مستقیم انرژی می‌باشد. نمونه‌ی دیگر، پروژه‌های انرژی-کنترل مانند کنترل دمای کوره و یا مبدل حرارتی است که اتفاقا بسیار جالب هستند.  مثال دیگر ربات‌های دریایی هستند که تلفیقی از مباحث جامدات و سیالات و کنترل بوده و مسائل شبیه‌سازی جالبی رو به همراه دارد. همچنین انواع سنسورهای (حسگر) سنجش جریان سیال، دما، فشار، فاصله‌سنج‌های حرارتی، انواع عملگرهای (اکچوایتور Actuator) هیدرولیکی و ... می‌توانند به عنوان موضیوع پروژه‌های مکاترونیکیِ سیالاتی-کنترلی تعریف گردند. در آینده به مرور پروژه‌های بیشتری را معرفی خواهیم کرد.


به مناسبت معرفی پروفسور جعفر میلی‌منفرد، مدیر گروه مکاترونیک

برای تصدی پست وزارت علوم

(15 مرداد 1392)

حدود یک ماه دیگر، یعنی اواسط شهریور ماه تقریبا مصادف با تاریخ دفاع از پایان‌نامه‌ی ارشد بنده هستش. اون موقع تقریبا 2 سال از قبولی بنده در مقطع ارشد رشته‌ی مکاترونیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر و البته اولین دیدار با یکی از اعضای هیئت علمی این گروهِ تازه تاسیس که اتفاقا مدیر این گروه هم بود، می‌گذره. اون فرد چند روزی است که به عنوان وزیر علوم به مجلس معرفی شده است. پروفسور جعفر میلی‌منفرد، دکتری برق با گرایش قدرت. نمی‌دونم تا موقع دفاع بنده ایشان وزیر شده‌اند و یا رای کافی برای تصدی این پست نیاورده‌اند. اما به هر حال به نظرم جالب اومد که در انتهای این یادداشت که در مورد مکاترونیک هستش در مورد انتخاب ایشان از طرف دولت جدید به عنوان وزیر علوم بنویسم. برچسب‌ها: مکاترونیک, امیرکبیر, مکانیک, کنکور, سیالات
+ نوشته شده در  دوشنبه ۴ مهر۱۳۹۰ساعت 10:18  توسط حسین کرمی  | 

دانشگاه امیرکبیر

توی این یادداشت در مورد قبول شدنم در دانشگاهه.کارشناسی ارشد رشته ی مکانیک گرایش مکاترونیک.البته خیلی صحبت دارم ولی نمی تونم الان همش رو بنویسم.۲هفته پیش بود که جواب اومد.راستش من خودم رو برای تبدیل انرژی علم و صنعت آماده کرده بودم.حتی فرم های ثبت نامش رو هم از سایتش گرفته بودم چون فکر نمی کردم مکاترونیک با رتبه ی ۲۵۶ قبول بشم.اونم چون شریف و امیرکبیر باهم کمتر از ۱۵ نفر می خواستن.راستش یه لحظه بعد از قبولی تردید افتاد به دلم که شایدم تبدیل علم و صنعت بهتر بود!!! ولی خیلی تو عمق مطلب نرفتم.تا این که رفتیم برای ثبت نام .با خودمون گفتیم که اینجا دیگه امیرکبیر هستش و دردسر های اردبیل رو نمی کشیم اما امان از این بدشانسی.یه روز قبل از ثبت نام دانشگاه اطلاعیه داد که به دلیل اقدام "غیر مترقبه" سازمان سنجش در افزایش پذیرش دانشجو برنامه ریزی های این دانشگاه بهم خورده و فعلا ثبت نام نمی کنیم.از اون بدتر گفته بود که خوابگاه هم برای دانشجوهای ارشد۹۰ نداریم!!! اینجا بود که یه آب سردی روم ریخته شد و با خودم گفتم چه امیرکبیر چه "ننه صغری"(!) مثل اینکه به ما نیومده بتونیم مثل آدم درس بخونیم.اون از اردبیل که همون سالی که ما رفتیم تعداد پذیرش دانشگاه یه گونی زیاد شده بود و برخلاف دفترچه که نوشته بود خوابگاه می دهیم ندادن اینم از امیر کبیر.از سیستم ثبت نام و روال اداری دیگه نمی خوام حرف بزنم که خیلی گریه دار میشه!

همینجا یه فکرایی در مورد سطح علمی دانشگاهها و ترازشون در کنکور به ذهنم رسید.اینکه چی شد که همه سعی می کنند بیان شریف و تهران وامیرکبیر یا دیگر دانشگاههای تهران.به این فکر کردم که خوب قدیما(!) همه ی استان ها که دانشگاه نداشتن و بعد از تاسیس دانشگاه رشته های معدودی تدریس می شد و همین عامل به علاوه پایتخت بودن تهران و دارا بودن همه نوع رشته باعث خیزش افراد جویای تحصیل از سراسر کشور به تهران شد در ضمن اساتید هم در آن روزگار بعد گرفتن دکتری در خارج از کشور در صورت بازگشت مشغول تدریس در تهران می شدند (مثلا نمی رفتند اردبیل).سال به سال که متقاضی تحصیلات عالی افزوده شد به خصوص بعد از انقلاب و جنگ مسلما تو ذهن همه این فکر بود که دانشگاه های تهران قدیمی تر با اساتید خارج رفته تر و دانشجوهای درسخون تر و شاید امکانات بیشتر و از همه مهم تر مدرک مورد قبول تر برای استخدام  هستند.در ضمن پیدا کردن کار در تهران خیلی راحت تر است.پس ترافیک و رقابت در ورود به این دانشگاه ها بیشتر شد.حالا دیگه هرچقدر هم یه دانشگاه تو شهرستان (مثلا گیلان) خودش رو چیز(!) می کرد که مقاله و پروژه های خفن و اساتید خبره و خلاصه سطح علمی بالاتر از خودش بیرون بده بازم اسم تهران و پایتخت بودنش یک پتک بزرگ بود بر سرش.حالا ممکنه که یکی بگه نه مثلا دانشگاه صنعتی اصفهان در رنکینگ از چند تا از دانشگاههای تهران بالاتر است در جواب می گم که خود دانشگاه تهران یا شریف در رنکینگ جز ۱۰۰۰ تای اول هم نیستند چه برسه به اصفهان.البته اینکه ملاک رنکینگ چیست رو منم نمی دونم ولی به هر حال اینجوریه.به نظر خودم این جو دانشجوهای دانشگاههای تهران که از میان زرنگ ترین شاگردان گلچین می شوند یک ژست و پریستیژ ایجاد کرده که اسمش رو گذاشتیم "سطح علمی دانشگاه" در صورتی که درستش "سطح علمی دانشجو" است. و اینکه فلان استاد تو شریف خیلی سخت میگیره و نمره کم میده نشان خوب بودن دانشگاه نیست بلکه چون دانشجوها همه درسخون و قوی هستند باید سخت بگیره.حالا یه شرکت یا کارخونه اگه بخواد استخدام کنه به این دلیل دانشجوی امیرکبیر رو به دانشجوی یه استان دیگه ترجیح میده که حتما درسخون و زرنگ بوده که تونسته تو امیرکبیر قبول بشه و فارغ التحصیل هم بشه نه به خاطر اینکه سطح علمی امیرکبیر بالاست. 

---------------------------------------------

(۱۳۹۱/۰۳/۱۵) بعد از چند ماه که از این نوشتم گذشته اومدم که یه مقدار update کنمش . در مورد خوابگاه باید بگم که دانشگاه امیرکبیر در مورد دانشجوهای لیسانس و دکتری مشکل خاصی نداره اما این دانشجوهای فوق لیسانس که هر سال تعدادشون هم بیشتر میشه یه مقدار با مشکل مواجه میشن .مشکل اصلی هم اینه که ورودی های 2 سال قبل که تا آخرای ترم 5 خودشون دفاع از پایان نامه رو طول می دن یک ترم دانشگاه برای دانشجوهای ورودی جدید با مشکل مواجه میشه . اول یه خورده تو نماز خونه جا می ده بچه هارو!!!بعد توی خوابگاه های سوییتی مثل  خوابگاه میدون امام حسین 10 تا 12 نفر رو جا میده!!!بعد هم که یک ترم تموم شد و ورودی های 2 سال قبل کم کم دفاع کردن جای اون ها بچه ها رو اسکان میده . البته این رو هم بگم که با سختگیری های جدید که گفتن ارشد ها باید 4 ترمه تموم کنن کم کم این مشکل حل میشه (ایشالا).این رو هم بگم که گاها دانشگاه تو این جریان کارهای جالبی هم می کنه مثلا قبل از تخلیه دانشجوهای سال بالایی سال پایینی هارو همونجا اسکان میده که اون هارو تو رودربایستی بگذاره تا زودتر تخلیه کنن!!!

چند وقت پیش به جلسه دفاع یکی از دوستان رفته بودم که دیدیم استاد داور نیومد و بعد از پرس و جو فهمیدیم که گفته چون فلان نامه به دستم رنسیده نیومدم و مسول آموزش هم می گفت که ما کارمون رو انجام دادیم و خلاصه نفهمیدیم کی مقصر بوده . معمولا اینچجور اوقات خود دانشجو مقصره که خوب پیگیری نکرده(!). همین دانشجو رو  به خوابگاه راه نمیدن و میگن که تو باید زودتر از اینها دفاع میکردی و دیگه سهمیه خوابگاه نداری.

این رو هم شنیدم که قبلا هر دانشجوی دکتری در یک اتاق به عنوان دو ظرفیت حساب می شده یعنی اگر اتاقی ۵ نفره باشه ویک دانشجوی دکتری اونجا باشه , سه نفر دیگه اونجا اسکان داده می شه. اما الان این قانون برداشته شده.(این قدر که زیاد شدن این دکترها!)

--------------------------------------

سال تحصیلی 1391-1392

(شهریور 1391) یک سال از راه اندازی وبلاگم گذشت و گفتم بیام یه چیزی به این مطلب اضافه کنم. اولا قبولی دوستان 91 رو تبریک می گم . مخصوصا دو تا از دوستام که از اردبیل با هم بودیم. دوما چون از اول این یادداشت در مورد خوابگاه و این طور مسایل بود. گفتم در همین مورد چند نکته‌ی دیگه اضافه کنم. امسال وضعیت خوابگاه‌ها یه مقدار به نظرم بدتر از پارسال شد. با اینکه تعداد ورودی‌ها احتمالا کمتر بوده ولی نوع اسکان‌دهی این رو بهم میگه هر سال داره امکانات رفاه دانشجویی به سمت غیر دولتی شدن سوغ پیدا می‌کنه. از بچه‌ها شنیدم که خوابگاه میدون امام حسین که مخصوص ارشدها بود و هر واحد 10 نفر اسکان داشتن امسال به طور مخلوط به ارشد و لیسانس اختصاص دادن (که این مشکل نیست) ولی ظاهرن برای اینکه کسی مثل پارسال تو نمازخونه نخوابه ظرفیت واحدها رو 12 تا 14 نفر(!) کردن. به ورودی‌های 89 هم که هنوز دفاع نکردن گفته شده که شرط اسکان موقت شما تا دفاع اینه که هر دو نفر 89 ای یک نفر اضافه رو در خوابگاه اسکان بدهند!!!.

ضمنا امسال قیمت غذاهای دانشجویی هم افزایش پیدا کرده. فعلا که من سه نرخ رو توی پرتالم می‌بینیم : 400 تومن , 550 تومن و 650 تومن. همچنین روزهای پنج‌شنبه قیمت غذا به صورت آزاد حساب می‌شه که چون هنوز قیمتی تعیین نشده اصلا این روز غذا نمیدن. ماه اول هم که صبحانه تعطیله(البته این جزء قانون نیست). 

راستی چون زمان ثبت نام و انتخاب واحد و حذف و اضافه است و می دونم دانشجوها، خصوصا ورودی های جدید چه دردسرهایی خواهند داشت چند جمله هم در این مورد می نویسم . بالاخره بعد از 10 ترم انتخاب واحد اونم تو دانشگاههای مختلف , فهمیدم که این مشکل همه گیر  و غیر قابل حله(فعلا) . مشکل پر شدن یه درس , دویدن دنبال نامه ی اضافه ظرفیت , تداخل زمان کلاس , تداخل زمان امتحان , به حد نصاب نرسیدن یه درس و حذف شدنش , محدودیت گرایش و سال ورودی و تعداد واحد پاس شده و ... که در انتخاب واحد ها اعمال میشه و یه گونی دیگه از این مشکلات که تقریبا کسی نیست که صابون این دردسرها به تنش نخورده باشه. بعضی وقت ها به این فکر می کنم که اگر انتخاب واحد همون طور دستی بود شاید بهتر بود .حالا همه ی این مشکلات رو به کلی مشکل دیگه که بچه های ورودی جدید دارن اضافه کنین ببینید چی میشه ؟

هنوز از استرس و ناراحتی جواب کنکور در نیومده باید وسایل رو جمع کنی بری ثبت نام. میری می بینی میگن خوابگاه ظرفیت نداره باید فعلا تو نمازخونه بخوابین اونم به شرطی که همین الان تمام پول رو واریز کنین!!! ضمن اینکه یه پاتون باید تو صف بانک و امور خوابگاهها باشه پایه دیگتون باید تو کلاس باشه چون از همون موقع حضور غیاب جدیه و عدم حضور به منزله ی انصراف!!! اما این آخر ماجرا نیست چون فرصت برای انتخاب استاد راهنما (برای ارشدها) بسیار محدوده , اساتیدی که به موضوعات مورد علاقه‌ی شما میخورن یا ظرفیتشون پر شده (از قبل از ثبت نام!!!) یا فقط دانشجوی ممتاز قبول میکنن. اساتیدی هم که ظرفیت خالی دارن موضوعات مورد علاقه‌ی شما رو کار نمی کنن!!! اما باید یکی رو انتخاب کنین وگرنه آموزش محور میشین! حالا جلسه‌ی اول استاد یه گونی تمرین داده که شما باید هفته‌ی بعد بیارین وگرنه نمره از دست میدین. در ضمن باید دنبال ثبت نام در کتابخانه، گرفتن کارت سلف، آوردن مدرک موقت لیسانس از دانشگاه دوره کارشناسی و مهم تر از همه فکر معافیت تحصیلی (برای پسرها) باشید. اگر خدایی نکرده یکی از این موضوعات دچار خللی بشه باید چند تا کفش پاره کنید تا درست بشه. مثلا تا چند سال پیش معافیت تحصیلی بین خود دانشگاه و نظام وظیفه به صورت مکاتبه ای حل میشد اما به تازگی باید خود دانشجو حضوری به دفاتر پلیس +10 مراجعه و 5000 تومان (قیمت پارسال) پول بده و منتظر جواب بمونه. یعنی هر چند روز یه بار به اداره ی تحصیلات تکمیلی سر بزنه که اخراج نشده باشه (به دلیل عدم معافیت). دیگه بقیه اش رو حوصله ندارم بگم چون میشه مثنوی 70 من کاغذ. به هر حال موفق باشید.


لغو اسکان
(28 مرداد 1392)
درست تو روزهایی که سخت درگیر تنظیم و ترمیم (!) پایان نامه هستم با اطلاعیه لغو اسکان از طرف امور خوابگاهها مواجه شدم. انتظامات خوابگاه بهم گفت که گفتن 5 شهریور (!) حداکثر مهلت تخلیه خوابگاه هستش. این ابلاغیه در حالی صادر شده که ورود دانشجویان ارشد  و دکتری 92 تقریبا از 15 شهریور شروع میشه. تازه روال قبلی دانشگاه در سال های قبل از جمله سالی که ما قبول شدیم این بوده که یکی دو ماه به دانشجویان جدیدالورود (بیشتر اونهایی که از طریق کنکور و از دانشگاههایی غیر از امیرکبیر قبول شدن) خوابگاه نمی داد و یا در نمازخانه یا سوییت های 10-12 نفره اسکان می داد و بعد از فارغ التحصیلی دانشجویان قبلی به اون ها اسکان دائم می داد. امام از امسال یکهو قوانینشون عوض شد و طبق معمول این 25 سال اول از همه تیزی این تغییر تو کمر ما فرو رفت!!!
سایت دانشکده مکانیک از چند ماه قبل نیمی از ظرفیت خودش رو تعدیل (!)  کرده و نصفی از سیستم ها با کلی نرم افزار خاموش هستند. چون دلیلی برای این امر اعلام نشده ما اون رو به حساب صرفه جویی گذاشتیم. نکته ی ماجرا اینه که این جهاد بزرگ اقتصادی توسط دیگر دانشکده ها اجرا نشده. از 15 تیر ماه هم به طور کلی تمام بخش های اداری از جمله سایت تعطیل هستش و تا 2 تیر هم باز نمیشه. حالا دانشجویان برنامه های نهایی شون رو کجا اجرا و یا به قول بچه ها run کنن خدا می دونه. البته ناگفته نماند که به مناسبت های مختلف از جمله اجلاس عدم تعهد و انتخابات و ... خوابگاه چند روزی تعطیل می شد. سایت خوابگاه هم ظرفیت روزهای غیر عادی رو نداره و بیشتر به درد مصارف روزمره میخوره. البته خود من تمام کارهام رو تو همین سایت انجام میدم. حالا منتظریم که ببینیم آیا مهلت رو تمدید می کنن و یا وسایل رو به نمازخانه انتقال بدیم. حرف دیگری نیست. فقط می خواستم اونهایی که ماجرای روزهای اول خوابگاه رو تو همین یادداشت خوندن، پایانش رو هم بخونن. به قول امیر کبیر کشور سخن، فردوسی: دگرها شنیدستی، این هم شنو.
(4 شهریور 1392) بعد از چند روز درخواست های دانشجویان برای تمدید مهلت اسکان و دفاع نتیجه داد و مهلت دفاع تا اواسط آبان تمدید گردید.
(20 شهریور 1392) از امسال مثل اینکه استراتژی دانشگاه عوض شده و به جای درگیر شدن با دانشجویان جدیدالورود ارشد، اون ها رو مستقیم می فرسته به خوابگاهها. این در حالیه که هنوز ارشدهای 4 ترم به بالا تخلیه نکردن. بنابراین ظرفیت هر اتاق چند برابر میشه. اینجوری دانشجوها با هم سر و کار دارن و دیگه دانشگاه راحته. تو این مدت هم از دانشجوهای 4 ترم به بالا حدودا ماهی 100 ویا 120 هزار تومن پول خوابگاه می گیرن.
به هر حال سعی کنین اگر شما ارشد قبول شدین، از همون اول به فکر این روزها باشید. یا پروژه ی سنگین برندارین و یا از همون اول حسابی کار کنین. این رو هم در نظر بگیرین که مهم ترین زمان انجام پروژه یعنی تیر و مرداد که زمان اجرای برنامه ها و شبیه سازی هاست دانشگاه تعطیله! البته امیدوارم زمان شما این مشکلات رفع بشه.

برچسب‌ها: خوابگاه دانشجویی, دانشگاه امیرکبیر
+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۲ شهریور۱۳۹۰ساعت 21:29  توسط حسین کرمی  | 

پست پنجم  قرار بود به یه موضوع مذهبی - تاریخی بپردازه ولی از یه طرف نوشتن و تنظیمش دقت بیشتری می خواست و از طرف دیگه بیکاری و بلاتکلیفی و استرس و ... ناشی از انتظار برای جواب کنکور ارشد۹۰ اعصابمون رو خط خطی کرد و گفتم بیام یه چیزی در موردش بنویسم.

هرچند که همین بیکاری بود که باعث شد بیام این وبلاگ رو راه اندازی کنم ولی خداییش خیلی چیز بدیه این بلاتکلیفی و بیکاری و تازه فهمیدم  راسته (بدجوری) که میگن خیلی از ناهنجاری های اجتماعی حاصل بیکاریه.البته ما که خیلی مراقب بودیم و با سه تار و Matlab و Fortran سرمون رو گرم کردیم ولی خدا برسه به داد وقتی که یه کسی که باید خودش نونش رو در بیاره بیکار بشه و خدایی نکرده بی پول!!!

بگذریم... بریم سروقت ارشد:

قضیه از اینجا شروع میشه که یه روز (3-4 سال پیش)با بچه های دانشگاهی نشسته بودیم و دیدیم سال بالایی ها فکر کنکور ارشد هستند یهو ما گفتیم  ای بابا 4 سال دبیرستان هی فکر لیسانس بودیم الان لیسانس که قبول شدیم حالا سر فوق لیسلنس این 4 سال رو هم حروم کنیم من که دیگه حوصله ی کنکور  و تست رو ندارم!!!گذشت و رسیدیم ترم 7 دیدیم نه بابا الان ما لیسانس هم گرفتیم خوب    می خوایم چیکار کنیم ؟؟؟رفتیم بشینیم مثلا کنکور بخونیم که کار آموزی تابستون رو خراب کرد و درس های ترم 7 هم نذاشتن درس بخونیم خلاصه رتبم شد 1250 جامدات- 1350 سیالات شاید روزانه جای دور قبول می شدم  یا شبانه جای یه کم دور قبول می شدم اما گفتم دیگه مثل کارشناسی نباید جای دور برم .نشستم برا سال بعد خوندن .پروزه رو یه ترم طول دادم که دیرتر فارغ التحصیل بشم که سربازی یقم رو نگیره( که آخر گرفت) که خود پروزه هم داستان غم انگیزی داره که بعدا میگم.خداییش خوب خوندم  والان فهمیدم این که میگن یه تست آدم رو این ور اون ور میکنه راسته.رتبم شد 254سیالات-350جامدات-256مکاترونیک-450بیومکانیک... خیلی عالی نبود ولی جای شکر داشت که 1100 تا رتبم اومد پایین بدون پارسه و ماهان و این حرفا.حالا حرف این این موسسات پیش اومد این رو هم بگم که همین موسسات شب آزمون با sms رتبه و درصدها رو اعلام میکنن ولی سازمان سنجش 3 ماه طول میده این مرحله رو !؟

نشستم انتخاب رشته کردم .از خیلی ها شنیدم که تبدیل انرزی اگه بری حتما علم و صنعت قبول میشی.منم گفتم که قبل علم و صنعت مکاترونیک و بیومکانیک شریف و امیر کبیر رو بزنم.البته دوست دارم هردوتارو ولی با این تصور زدم که قبول نمیشم.ولی الان یکی دوتا از دوستان میگن که یهو دیدی قبول شدی حالا ما بلاتکلیفیم تا هفته ی دیگه.

این رو هم می خواستم بگم که اون موقعی که همه ی کارا دستی انجام میشد و نتیج کنکور تو روزنامه اعلام میشد جواب ارشد۷ ماه طول می کشید الانم که کارا کامپیوتریه و نتایج رو تو اینترنت اعلام می کنن بازم ۷ ماه طول می کشه!!! خوب دیگه این وسط فقط حجم کاریه خود سازمان کم شده و به حال داوطلب ها فرقی نکرده.حالا نمی خوام بگم که این وسط سهمیه ها و ظرفیت ها و چیزای دیگر رو تغییر میدن که فلانی و بهمانی قبول بشن!!

راستی تو این گرفتاری نامه ی اعزام به خدمت نظام وظیفه هم اومد که اول شهریور خودتو معرفی کن.اما تونستم یه دوره تمدیدش کنم..تاببینیم خدا چی می خواد؟

-------------------------------------------------------------------

(فروردین 92)

از اون روزی که در مورد کنکور ارشد نوشتم  بیش از یک سال و نیم میگذره و الان نتیج کنکور دکترام اومده و اتفاقا مجاز هم نشدم!!! کنکور ارشد رو  مکاترونیک امیرکبیر قبول شدم  اما چون دکتری نداره برگشتم که همون رشته اصلی رو ادامه بدم (تبدیل انرژی) که قبول نشدم. درصدهام (زبان:32 - استعداد تحصیلی 22 و تخصصی هم 22) خوب نبود مخصوصا تخصصی . چون درس های ارشد تبدیل مثل ترمو پیشرفته و سیالات پیشرفته رو پاس نکرده بودم و با اینکه جزوه هاش رو گرفته بودم  نخوندم. حالا باید پروژه ارشد رو خوب انجام بدیم که بعد بریم سربازی. اگه نوشته بالا رو خونده باشید از سربازی نوشته بودم. اون موقع سربازی برای ارشدها 16 ماه بود الان سربازی برای همه 24 ماه هستش. یعنی 8 ماه اومد روی مدت سربازی بنده و خیلی های دیگه. خیلی از معافیت ها هم برداشته شده. البته توی یک دوره یکی دو ساله تعداد زیادی از بچه ها تونستن معادفی بگیرن چون قوانین خیلی آسون بود اما دوباره اون قوانین برداشته شد و حتی از قبلش هم سختگیرانه تر شد. پیش خودم فکر کردم نه به اون شوریه شور نه به این بی نمکی!!! کمبود نیروی حاصل از اون همه معافی باید توسط یه عده دیگه جبران بشه. البته با معافیت های واقعا ضروری کاری ندارم اما میدونم و میدونید که خیلی از اونها لازم نبودن.

...

 

+ نوشته شده در  شنبه ۵ شهریور۱۳۹۰ساعت 19:43  توسط حسین کرمی  | 

Matlab

(Matrix Laboratory)

The Language of Technical computing

در این یادداشت در مورد نرم افزار متلب که زبانی برای محاسبات فنی و مهندسی است صحبت می‌کنیم. این نرم‌افزار قابلیت‌های بسیار بالایی دارد که حتی فهرست کردن آن‌ها هم ممکن نیست!. نکته‌ی جالب این که Matlab دائما در حال گسترش است و قابلیت‌های بیشتری به آن افزوده می‌شود. در کل یک دائره المعارف مهندسی هست که در تمام رشته های مهندسی کاربرد دارد.

 متلب چند محیط کار به اضافه‌ی  تعداد زیادی toolbox دارد که تقریبا در تمام زمینه‌های مهندسی به کار می‌آید. محیط کار (command) یک رابط کاربری است در آن می‌توانید بسیاری از محاسبات ریاضی را به راحتی انجام دهید: انتگرال معین و نامعین، مشتق، حد، لاپلاس، تمام عملیات‌های ماتریسی، رسم انواع نمودار دوبعدی 2D و سه‌بعدی 3D، یافتن ریشه‌ی معادلات، حل دستگاه چند معادله چند مجهول، حل معادلات دیفرانسیل معمولی و جزئی، بسیاری از عملیات‌های پردازش تصویر و فیلم و ... هر کدام با یک یا چند دستور از پیش نوشته شده در این محیط قابل محاسبه هستند. برای پیدا کردن دستور مورد نظرتان کافی است که در help نرم‌افزار، موضوع مورد نظرتان را جستجو کنید. مثلا دستور زیر نمودار تابع سینوس sinx را رسم می‌کند:

>> ezplot('sin(x)')

محیط دیگر آن که در واقع مخصوص برنامه‌نویسی است M-file نام دارد که فایلی با پسوند m. درست می‌کند و می‌توانید آن را به راحتی اجرا کنید. اما در بسیاری از زبان‌های برنامه‌نویسی همراه فایل برنامه تعداد زیادی فایل مخصوص کامپایل و ... ایجاد می‌شوند که حجم زیادی را اشغال می‌کنند. m-file را حتی با نرم افزار ساده‌ی notepad نیز می‌توانید ایجاد و ویرایش کنید و با فرمت m. ذخیره کنید. زبان برنامه‌نوسی متلب بسیار ساده و نزدیک به زبان نوشتاری ریاضیات می‌باشد و از این جهت تقریبا سرآمد است. حجم زیادی از دستورات آماده که به راحتی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد Matlab را خیلی زود از رقبای خودش محبوب‌تر و پرکاربردتر کرد. البته هنوز خیلی‌ها هم هستند که معتقدند ایرادات Matlab زیاد است و اساتید قدیمی از این دست افرادند که نرم افزاری مثل Fortran رو خیلی بهتر می دانند. (در آینده در مورد Fortran هم خواهیم نوشت)

یه نمونه از نمودار هایی که با متلب رسم شده رو در زیر می بینیم که فرترن به تنهایی قادر به کشیدن آن نیست (از techplot استفاده می‌شه) ولی در متلب به راحتی می توان حتی رزولوشن - کیفیت عکس - فرمت آن و پارامترهای دیگر عکس که فقط در photoshop قابل تنظیم است رو تعیین کرد. این را باید اضافه کرد که با متلب روتوش عکس و فیلم هم ممکن است.

Matlab graf

چون خودم خیلی این در و اون در زدم و کلی pdf دانلود کردم که یاد بگیرمش و اخرش هم خودم با همین جزوه ای که استادم نوشته و با کمک Help فوق العاده ی این نرم افزار تونستم تقریبا مسلط بشم گفتم که همون جزوه رو بزارم که شما هم استفاده کنید.البته تعداد دستورات این نرم افزار آنقدر زیاد هست که هیچ کتاب و جزوه ای نمی تونه کامل اونو پوشش بده.

Matlab(Matrix laboratory) ... the language of  technical computing

۲ فایل pdf (جزوه استادم به علاوه یک فایل آموزشی فارسی دیگه) که خود بنده نیز از آن‌ها استفاده کرده‌ام از لینک‌های زیر قابل دانلود هستند.

(این دو در سایت های دیگر هم هستند و نویسندگان خودشان آن ها را منتشر کرده اند.)

۱- دانلود آموزش نرم افزار Matlab

۲- دانلود آموزش نرم افزار Matlab

در ادامه لینک دانلود تعدادی m-file قرار داده می‌شود که حاوی کد حل عددی معادلات دیفرانسیل معمولی ODE به روش‌های اویلر اصلاح‌شده Modified Euler و رانگ-کوتا Runge-Kutta مرتبه‌ی 4 و همچنین حل عددی انتگرال به روش  ریمان Riman و ذوزنقه‌ای Trapzoid هستند.

۱- دانلود برنامه حل معادله دیفرانسیل معمولی به روش اویلر اصلاح شده

۲- دانلود برنامه حل عددی معادله دیفرانسیل معمولی با روش رانگ - کوتا

۳- دانلود کد حل عددی انتگرال به روش ریمان (m-file) 

۴- دانلود کد حل عددی انتگرال به روش ذوزنقه ای (m-file)

همچنین لینک دانلود حل عددی (Numerical Solution) چند مساله ساده انتقال حرارتی به روش تفاضل محدود finite difference آپلود شده است.

مساله اول بسیار ساده و برای آشنایی بوده و مربوط به یک صفحه مربعی با شرایط مرزی دما ثابت می‌شود. m-file  این کد از لینک زیر قابل دانلود است.

۵- دانلود کد حل عددی مساله انتقال حرارت با روش finite difference

مساله‌ی بعدی مانند مساله‌ی اول بوده ولی این‌بار با وجود انتقال گرمای جابجایی Convection.

۶-دانلود کد حل عددی مساله‌ی انتقال گرما با وجود جابجایی در مرز به روش تفاضل محدود

مساله بعدی نیز یک صفحه مربعی است ولی این بار با شرایط گذرا Transient، به این صورت که صفحه ابتدا در دمای ۱۰۰۰ کلوین است و یکباره تحت جابجایی قرار می گیرد با دادن مقدار ضریب جابجایی و خواص جسم به برنامه زمان رسیدن صفحه به شرایط پایدار بدست می آید فایل توضیحات مساله به همراه برنامه (m-file) از لینک زیر قابل دانلود است.

۶-دانلود برنامه حل عددی مساله انتقال حرارت با روش finite difference

مساله آخر مانند مساله اول است اما این بار دو صفحه ی به هم چسبیده و هم اندازه ولی ناهمجنس داریم.  فایل توضیحات مساله به همراه برنامه (m-file) از لینک زیر قابل دانلود است.

۷-دانلود کد حل عددی پروژه انتقال حرارت ساده با finite difference

در یک یادداشت دیگه در همین وبلاگ می تونید پروژه های حل شده ی مشابه رو که با نرم افزارهای انسیس و کامسول حل شده اند دانلود کنید.(روی لینک زیر کلیک کنید.)

http://doranema.blogfa.com/post-35.aspx

برنامه‌ی بعدی، حل عددی معادله‌ی بلازیوس ‌Blasius در مکانیک سیالات است. در این مثال جریان هوا بر روی یک صفحه‌ی تخت بررسی شده و ضخامت لایه ی مرزی، توزیع سرعت در لایه‌ی مرزی و ... به دست آمده اند. این مثال با شیوه ی حل عددی رانگ-کوتای 4 حل شده و با پاسخ‌های روش هوارتز Howarths مقایسه شده است که دقت خوبی را از خود نشان می‌دهد.

۸- دانلود حل عددی معادله‌ی بلازیوس Blasius به روش رانگ-کوتای 4 Runge-Kutta

در آینده همین برنامه ها با زبان فرترن Fortran برای دانلود گذاشته می‌شود.

ادامه دارد ...


Simulink

(۱۳۹۱/۰۳/۱۶) همانطور که می‌دانید یکی از محیط‌های کاری بسیار پرکاربرد این نرم افزار محیط simulink است که در واقع یک محیط گرافیکی برای شبیه‌سازی انواع سیستم های مهندسی از جمله کنترل Control, رباتیک Robotic , سیستم های گسسته Discrete System , هوافضا AeroSpace, سیستم های فازی Fuzzy Logic Tooolbox , شبکه های عصبی Nueral Network , سیستم های مکانیکی Simmech و بسیاری دیگر می‌باشد. در این محیط شما به جای نوشتن کد برنامه با بلاک‌های آماده‌ای روبرو هستید که آن ها را به جای کد برای انجام عملیات مورد نظرتان استفاده می کنید .

Simulik

 به عنوان مثال برای کنترل یک سیستم با داشتن تابع تبدیل و یا معادلات حالت آن می‌توانید به راحتی انواع سیستم های کنترلی مانند PD , PI , PID , FullState Feedback و همچنین دیگر اجزای یک سیستم کنترلی مانند رویتگرها Observers و عملگرهاActuators و ... را به صورت بلاک دیاگرام ایجاد و نتایج شبیه سازی را خیلی سریع مشاهده کنید . در شکل زیر یک نمونه ساده از یک سیتم کنترلی را می بینید که با سیمولینک کار شده است و روی آن کنترلر PID قرار دارد .

PID controller

در آینده سعی می‌کنیم  در مورد سیمولینک ببنویسیم . یک نمونه از مراحل شبیه سازی یک سیستم کنترلی را که مربوط به یک مبدل حرارتی پوسته و لوله است در زیر قرار داده شده است. در این شکل می‌توانید رویتگر مرتبه کاهش یافته(مرتبه 3) و همچنین اغتشاش Disturbance ثابت و کنترل فیدفروارد Feedforward مورد نیار برای رفع اثر اغتشاش و همچنین کنترل FullState Feedback  مشاهده کنید .

کلیک کنید

FullState Feedback

ادامه دارد ...


گروه فنی- مهندسی "دوران ما" در زمینه‌های زیر آماده‌ی پاسخ‌گویی به سوالات دانشجویان است:

1- انواع تحلیل‌های گرمایی (حرارتی) به روش تفاضل محدود Finite Difference و کد نویسی با نرم‌افزارهای متلب و فرترن.

2- شبیه‌سازی انواع مسایل گرمایی Thermal، سیالاتی Fluid، سازه‌ای Structural، الکتروترمال ElectroThermal و ... به روش المان محدود با استفاده از نرم‌افزارهای انسیس Ansys و کامسول Comsol.

3- برنامه‌نویسی با نرم‌افزارهای متلب Matlab و فرترن Fortran و همچنین شبیه‌سازی با سیمولینک Simulink.

4- پروژه‌های کنترل کلاسیک و مدرن (ترجیحا مسایل انرژی-کنترل).

5- مدل‌سازی دو بعدی و سه‌بعدی با نرم‌افزارهای اتوکد AutoCAD، سالیدورکس SolidWorks و کتیا Catia.

می‌توانید سوالات خود را در زمینه‌های فوق با آدرس الکترونیکی h.karami135@aut.ac.ir در میان بگذارید. در صورت امکان سعی می‌شود در اسرع وقت و حداکثر دقت پاسخ آنان ارائه گردد.

همچنین در صورتی که انجام کامل یک پروژه در زمینه‌های فوق مد نظر شماست، می‌توانید آن را با مطرح کنید تا در صورت توافق دو طرفه به انجام آن مبادرت شود.

لطفا نام رشته‌ و مقطع تحصیلی و همچنین نام دانشگاه خود را در ایمیل ذکر بفرمایید. همچنین در صورت امکان چونگی یافتن آدرس وبلاگ را ذکر نمایید.

در ضمن در صورت داشتن علاقه مندی و البته تخصص در زمینه‌های مختلف مهندسی با ما تماس حاصل نمایید تا ضمن حل مشکلات دانشجویان از مزایای آن نیز بهره‌مند گردید.

 


برچسب‌ها: آموزش متلب, Matlab, حل عددی, انجام پروژه, فرترن
+ نوشته شده در  جمعه ۴ شهریور۱۳۹۰ساعت 12:40  توسط حسین کرمی  | 

 

اولین پست رو به یه نکته ی جالب در مورد لوگوی دانشگاه تهران اختصاص میدم که یکی از دوستان به ایمیلم فرستاده بود...همونی که اولین نظر رو به وبلاگم داد...

البته مطلب اصلی از وبلاگ kianoush.blogs.com برداشته شده(جهت حفظ حقوق معنوی اثر!!!)

 

آرم دانشگاه تهران

همیشه طرز نوشتن «ن» در آرم دانشگاه تهران برایم سؤال انگیز بود تا اینکه در یک روز آفتابی تابستان 2003 به یکی از هیجان انگیزترین کشف هایم دست یافتم: پیدا کردن آرم دانشگاه تهران در موزه متروپالتن نیویورک

که آن را در بخش ساسانیان قرار داده بودند. آرم یکی از دانشگاههای باستانی ایران است تنها نکته این بود که متأسفانه هیچ توضیحی درباره این لوگو داده نشده بود.

 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۳ شهریور۱۳۹۰ساعت 23:37  توسط حسین کرمی  |